A może tramwaj zamiast metra?

A może tramwaj zamiast metra?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Astronomiczny koszt budowy nowego odcinka metra wszyscy już znamy. 6 miliardów złotych będzie kosztować wybudowanie II linii metra. Za kwotę 10 razy mniejszą możemy wybudować po tej samej trasie szybki tramwaj z szybkością handlową tylko nieznacznie ustępującą metru.

Wiadomo, że Polacy chcą dorównać Zachodowi, budując rozległą sieć metra. Mało kto jednak wie, że w miastach francuskich linii metra już się prawie nie buduje - pisze "Rynek Kolejowy" za ewarszawa.pl. Wielkie sieci metra, które powstają w Madrycie w większości buduje się już na powierzchni. Nowa strategia rozwoju komunikacji we Francji przewiduje budowę aż 1500 km nowych linii tramwajowych i tylko jedną linię metra (obwodową w Paryżu)!

Renesans tramwajów ma swoje silne podstawy. Ten ekologiczny pojazd bardzo skorzystał na rozwoju techniki. Nowoczesne tramwaje są ciche, szybkie oraz zużywają mało energii. Zielone torowiska, które nie dość, że rewelacyjnie wyglądają, doprowadziły do znacznego wyciszenia tramwajów. Nowoczesne systemy sterowania ruchem pozwalają tramwajom na przejechanie całej trasy bez zatrzymywania się na czerwonym świetle.

W przypadku awarii możliwa jest jazda dwukierunkowa na torowiskach (korzystając ze zwrotnic tramwaj może ominąć, jadąc pod prąd, miejsce, gdzie doszło do awarii). Dodatkowo popularny stał się nowy styl projektowania przystanków, który zakłada stworzenie eleganckiej i funkcjonalnej architektury przystankowej, co przyciąga pasażerów. Elementy takie, jak zadaszenie przystanku na większości powierzchni, system informacji pasażerskiej, mapy, rozkłady, automaty biletowe i gastronomiczne na peronie, dojście do przystanków naziemnymi przejściami dla pieszych od obu stron przystanku w krajach Europy Zachodniej stają się standardem.

Nowoczesne tramwaje, jako niezbędny element sprawnej komunikacji, są uwzględniane w Paryżu czy Porto na mapkach z siecią metra. Oczywiście nasi decydenci obserwując wysłużone polskie tramwaje, które przejeżdżają całe miasto wytracając kilkadziesiąt procent czasu na staniu na czerwonym świetle i zatrzymujące się na nieestetycznych przystankach, uważają, że tylko metro jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym obsługę kibiców, którzy przyjadą do Warszawy na mistrzostwa w piłce nożnej.

Już w 2005 roku Tramwaje Warszawskie proponowały powstanie linii tramwajowej biegnącej ulicą Świętokrzyską, Tamką, Sokolą do ulicy Targowej. Projekt zakładał wybudowanie 800-metrowego tunelu w celu pokonania spadku na ulicy Tamka. Ta droga inwestycja (tunel) nie jest jednak potrzebna, gdyż tramwaj dużej mocy może pokonać spadek na ulicy Tamka (na której będzie odbywać się tylko ruchu tramwajowy). W tym celu tramwaj może być wyposażony w dodatkowe koło zębate, z którego skorzysta wyłącznie na tym odcinku (popularne rozwiązanie w wielu rejonach górskich). Dla tramwajów przeznaczona zostanie jedna połowa (południowa) Mostu Świętokrzyskiego skąd tramwaje ulicą Sokolą dojadą do Stadionu Narodowego.

W przyszłości (po euro 2012) można rozważyć wydłużenie linii tramwajowej ulicą Jagiellońską do skrzyżowania z Al. Solidarności oraz ulicą Nowo-Kijowską do Ząbek.

Zbudowanie najnowocześniejszej w Polsce linii tramwajowej jest rozwiązaniem na miarę Euro 2012, które zostanie w pamięci kibiców na długo. Trasa tramwajowa poprowadzona wiszącym mostem przez Wisłę oraz pokonanie przez tramwaj dużego spadku na ulicy Tamka będzie nie lada frajdą dla kibiców.

Nowoczesny, szybki tramwaj sunący po zielonym torowisku staje się wizytówką kolejnych miast. Niech stanie się również wizytówką Warszawy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: A może tramwaj zamiast metra?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!