Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni łączy polskich i arabskich studentów

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni łączy polskich i arabskich studentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polscy i arabscy podchorążowie - studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni - będą się razem szkolić w trakcie dwumiesięcznego rejsu okrętem ORP "Wodnik". 50 podchorążych popłynie z Gdyni do Zatoki Perskiej.

Jak poinformował kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej, w szkoleniu na morzu udział weźmie po 15 studentów z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu oraz po 10 z Kataru i Polski. Rejs rozpocznie się 12 lutego. Mundt zaznaczył, że po raz pierwszy arabscy studenci szkoleni w gdyńskiej Akademii odbędą szkolenie morskie w tak dużej liczbie.

Rzecznik wyjaśnił, że podchorążowie z Kuwejtu i Kataru odbędą na pokładzie ORP "Wodnik" praktyki związane z astronawigacją. W czasie rejsu, którego trasa obejmie wielu ciekawych z nawigacyjnego punktu widzenia punktów, będą mogli przetestować zdobytą w Akademii wiedzę teoretyczną.

Z kolei podchorążowie z Arabii Saudyjskiej, w ramach praktyki marynarskiej, w czasie rejsu będą się uczyć podstaw funkcjonowania na okręcie. "System wachty morskiej, prowadzenie obserwacji wzrokowej oraz sterowanie okrętem to tylko niektóre elementy, z którymi będą mieli styczność" - wyjaśnił Mundt, dodając, że dla tych studentów będzie to pierwsze zetknięcie z "żywiołem na otwartym morzu".

Dla polskich podchorążych - studentów III roku - będzie to kolejny szkolny rejs. Ma on być dla nich sposobem na sprawdzenie swoich ogólnych umiejętności, w tym zdolności instruktorskich i dowódczych - Polacy będą wsparciem dla kadry dydaktycznej Akademii oraz załogi okrętu w kierowaniu praktykami zagranicznych studentów.

Czytaj także: Niemieckie stocznie mogły otrzymać pomoc, a po polskie mają z tym problem. Wyjaśniamy dlaczego

Mundt przypomniał, że studenci Akademii Marynarki Wojennej w czasie nauki biorą udział w kilku morskich szkoleniach. Po I roku odbywają praktykę marynarską, w czasie której poznają podstawy organizacji życia na okrętach. II rok studiów kończy z kolei rejs astronawigacyjny. Po III roku studenci przechodzą praktyki związane z uzbrojeniem okrętów, a po czwartym - praktykę oficerską.

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni studiuje 105 zagranicznych studentów wojskowych, w większości pochodzących z krajów arabskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!