XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Amerykańska baza w Redzikowie może kosztować 125-350 mln dol.

Amerykańska baza w Redzikowie może kosztować 125-350 mln dol.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strona amerykańska szacuje, że budowa bazy rakiet przechwytujących pociski balistyczne w podsłupskim Redzikowie (Pomorskie) kosztować będzie od 125 do 350 mln dolarów. Prace budowlane mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku i zakończyć w roku 2018.

O niektórych szczegółach dotyczących bazy w Redzikowie poinformowano w czwartek na konferencji zorganizowanej w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przez U.S. Army Corps of Engineers Europe District (korpus inżynieryjny sił lądowych USA - PAP). Celem spotkania, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele ponad 80 polskich i zagranicznych firm budowlanych oraz lokalne władze, było zaprezentowanie warunków i zasad uczestnictwa we wstępnie ogłoszonym przetargu związanym z budową obiektów stanowiących zaplecze amerykańskiej bazy.

Gościem konferencji był m.in. ambasador USA w Polsce Paul Jones. "Obrona przeciwrakietowa ma krytyczne znaczenie dla sojuszu NATO, a baza w Redzikowie wpłynie w sposób znaczący na ochronę Europy przed atakami rakietowymi pochodzącymi z Bliskiego Wschodu" - powiedział Jones otwierając konferencję.

Dodał, że inwestycje związane z budową bazy są też "znakomitą szansą dla rozwoju społeczności lokalnej". "Wszystko to ma miejsce w kontekście znakomitej współpracy polsko-amerykańskiej. Nasze państwa współpracują blisko po to, by umacniać Sojusz Północnoatlantycki, by ramię w ramię i z gotowością chronić naszych obywateli przed zagrożeniami, jakie towarzyszą nam w dzisiejszym świecie zarówno ze Wschodu, jak i z Południa" - powiedział ambasador Jones.

Przetarg, z którym związana jest konferencja, dotyczy budowy różnego rodzaju obiektów, które będą ulokowane na terenie 17 hektarów i będą stanowić zaplecze dla przyszłych użytkowników bazy. Chodzi tu m.in. o budynki mieszkalne, stołówki, placówki medyczne i obiekty sportowe, zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także drogi oraz infrastrukturę wodociągową i energetyczną itp.

Na krótkim briefingu prasowym towarzyszącym konferencji przedstawiciel korpusu inżynieryjnego sił lądowych USA Colonel Matthew Tyler poinformował, że szacunkowy koszt budowy zaplecza i infrastruktury bazy wojskowej może wynieść od 25 mln do 100 mln dolarów. Amerykanie chcieliby podpisać umowę na realizację tej inwestycji wiosną przyszłego roku, a zwycięzca miałby półtora roku (540 dni) na jej wykonanie.

W ocenie strony amerykańskiej, kolejne 100-250 mln dolarów, kosztować będzie budowa obiektów dla systemu obrony przeciwrakietowej. Jak zaznaczył Tyler w przetargu dotyczącym tej inwestycji mogły brać udział tylko amerykańskie firmy. Przetarg ten jest bliski rozstrzygnięcia: korpus inżynieryjny analizuje propozycje, wybór zwycięskiej oferty przewidziany jest w połowie lutego 2016 r., a same prace mają ruszyć w połowie marca.

"Pomimo, że głównym wykonawcą będzie firma amerykańska, nie będzie ona jednak w stanie wykonać samodzielnie wszystkich prac. Z całą pewnością konieczne będzie znaczące wsparcie podwykonawców" - poinformował Tyler dodając, że podobnie rzecz wyglądała w przypadku budowy bazy w Rumunii, gdzie głównemu wykonawcy pomagało w pracach aż 200 podwykonawców.

Tyler poinformował też, że w bazie w Redzikowie służyć będzie docelowo 150-300 amerykańskich żołnierzy. Konkretna ich liczba będzie znana dopiero w 2018 roku, kiedy to baza uzyska zdolność operacyjną. Tyler zaznaczył, że pierwsi żołnierze pojawią się w Redzikowie już w styczniu 2016 roku i będzie to personel odpowiedzialny za nadzorowanie prac budowlanych.

Według planów zlokalizowana pod Słupskiem amerykańska baza rakiet przechwytujących pociski balistyczne w 2018 r. ma osiągnąć pełną gotowość do działania. Będzie ona elementem europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach), którą współtworzy także baza rakiet przechwytujących w Rumunii.

Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r., weszła w życie trzy lata później. Pierwotna koncepcja zakładała umieszczenie w Polsce bazy pocisków dalekiego zasięgu, naprowadzanych przez radar w Czechach.

We wrześniu 2009 r. prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów i wykorzystanie nie rakiet dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu pocisków SM-3, wykorzystywanych już m.in. do osłony amerykańskich wojsk na Starym Kontynencie. Zmianę uzasadniano względami strategicznymi, technicznymi i finansowymi. Aneks do umowy podpisano w roku 2010.

Umowie o ulokowaniu amerykańskiej bazy w Redzikowie towarzyszy umowa o statusie obsługujących ją wojsk amerykańskich (status of forces agreement - SOFA), z którą wiążą się liczne porozumienia wykonawcze - dotychczas weszło w życie kilkanaście takich porozumień.

W czasie czwartkowego pobytu w Słupsku ambasador Jones weźmie też udział w symbolicznym otwarciu America@yourlibrary - jednej z miejscowych bibliotek, która zaangażowała się w program partnerski realizowany przez ambasadę USA. W ramach programu biblioteka otrzymała zbiór książek w j. angielskim i inne materiały poświęcone Stanom Zjednoczonym, a także dostęp do internetowych baz z artykułami, książkami elektronicznymi itp. Ambasador weźmie też udział w odsłonięciu zlokalizowanego na Starym Cmentarzu w Słupsku pomnika dwóch żołnierzy USA, którzy byli jeńcami zlokalizowanego niedaleko Słupska obozu, zmarli w 1943 r. i zostali tu pochowani.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykańska baza w Redzikowie może kosztować 125-350 mln dol.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!