XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Będzie konkurencja dla PKP InterCity

Będzie konkurencja dla PKP InterCity
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2010 r. otworzy się rynek przewozów koleją. PKP InterCity musi liczyć się z tym, że na najbardziej dochodowych trasach będzie musiała konkurować m.in. z kolejami niemieckimi.

– Koleje niemieckie już przymierzają się do polskich tras – mówi Adrian Furgalski, dyrektor zespołu doradców gospodarczych TOR.

Od około roku Deutsche Bahn stara się o założenie w Polsce spółki – Kolei Nadmorskiej UBB. Do tej pory bez efektów. Niemiecki UBB dojeżdża na razie tylko do granicy. Nowa linia docelowo miałaby zaś łączyć Świnoujście i niemieckie See-bad Ahlbec. DB dziś ma problemy, ale po liberalizacji rynku, która nastąpi od stycznia 2010 r., długotrwała procedura związana z powoływaniem nowego przewoźnika w ogóle nie będzie konieczna. Dla zagranicznych przewoźników będzie to ogromne ułatwienie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według Adriana Furgalskiego koleje niemieckie są zainteresowane jedną z najbardziej dochodowych tras z Warszawy przez Poznań do Berlina, obsługiwaną przez spółkę zawiązaną przez PKP InterCity i Deutsche Bahn. W kręgu ich zainteresowania może znaleźć się również połączenie ze Szczecina do Berlina. – Należy pamiętać, że w 2010 r. pod Berlinem zostanie otwarte nowe lotnisko, a od dawna nieśmiało mówi się, że DB może z Lufthansą przygotować atrakcyjną, wspólną ofertę, żeby ściągnąć pasażerów z Polski – podsumowuje Furgalski.

PKP InterCity nadchodzącej liberalizacji rynku się nie boi.

– Działamy wspólnie z partnerem niemieckim i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP InterCity.

Polski przewoźnik pasażerski na razie nie ma planów uruchamiania swoich połączeń poza granicami kraju, np. pomiędzy niemieckimi miastami. – Będziemy reagować stosownie do sytuacji na naszym rynku – podsumowuje Warsewicz.

W styczniu 2010 r. wchodzi w życie zbiór przepisów unijnych, tzw. III pakiet kolejowy, który przewiduje m.in. otwarcie europejskiego rynku przewozów kolejowych. Wówczas przekraczanie granic przez spółki kolejowe będzie dużo łatwiejsze niż obecnie. Zliberalizowany zostanie rynek przewozów międzynarodowych z prawem do kabotażu, czyli zatrzymywaniem się, by zabrać lub wysadzić podróżnych na każdej stacji znajdującej się na trasie międzynarodowej, w tym na stacjach znajdujących się w tym samym państwie członkowskim UE.

To pierwszy krok do umożliwienia wszystkim przewoźnikom kursowania po dowolnych, również krajowych trasach. Do dyskusji nad otwarciem rynku połączeń krajowych Rada i Parlament Europejski mają powrócić w ciągu dwóch lat od częściowej liberalizacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie konkurencja dla PKP InterCity

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!