XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bez reform polska kolej przestanie istnieć?

Bez reform polska kolej przestanie istnieć?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez reform polskie spółki kolejowe nie przetrwają otwarcia rynku przewozów na konkurencję - uważają eksperci Instytutu Jagiellońskiego. W poniedziałek Instytut opublikował "białą księgę" - raport analizujący problemy rynku kolejowego.

- Oczekujemy od państwa polskiego odpowiedzi na dwa pytania: czy chce, by istniała u nas sieć kolei i czy chce, by działały na niej polskie spółki. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to trzeba szybko zacząć działać, bo te spółki nie przetrwają liberalizacji rynku - powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, przedstawiając w poniedziałek raport.

Chodzi o propozycje Komisji Europejskiej, by uwolnić od 2019 r. rynek kolejowy. Oznaczałoby to, że zagraniczni przewoźnicy będą mogli wejść do Polski i konkurować z polskimi przewoźnikami. - Po 2019 r. bez restrukturyzacji polskie spółki kolejowe czeka marny los - ocenił Roszkowski.

Wśród największych problemów polskiej kolei, zdaniem przedstawicieli Instytutu, jest przede wszystkim wysokie, sięgające ok. 50-90 proc. załogi uzwiązkowienie kolei oraz trudna sytuacja finansowa i organizacyjna PKP PLK. Ponadto według nich kolej nie wykorzystała okazji na korzystną sprzedaż nieruchomości w latach 2003-2007, kiedy panował czas hossy na giełdzie. Krytykowali także słabe wykorzystane funduszy z UE z budżetu na lata 2007 - 2013 przez PKP PLK.

- Polska kolej jest systemowo zakonserwowana, wszelkie próby zmian napotykają ogromny opór ze strony związków zawodowych, których interesy są często rozbieżne z interesami kolei jako takiej - ocenił Roszkowski.

Ekspert Instytutu Wojciech Jakóbik ocenił, że jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed spółkami PKP, jest wykorzystanie unijnych pieniędzy na lata 2007-2013 i 2014-2020. Pozostałymi wyzwaniami są w jego opinii ustabilizowanie poziomu opłat za dostęp do torów i uporządkowanie sytuacji w PKP PLK.

Instytut Jagielloński jest niezależnym ośrodkiem analitycznym. Deklaruje, że jego misją jest m.in. wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju technologicznego, co ma wpłynąć pozytywnie na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez reform polska kolej przestanie istnieć?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!