Białoruś: mały ruch graniczny z Polską bez przygotowania to katastrofa

Białoruś: mały ruch graniczny z Polską bez przygotowania to katastrofa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli mały ruch graniczny z Polską zostanie uruchomiony bez przygotowania, nastąpi katastrofa - oświadczył przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Leanid Malcau w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla państwowej agencji prasowej BiełTA.

Umowa o małym ruchu granicznym między Polska i Białorusią została w 2010 roku podpisana przez szefów dyplomacji obu państw i ratyfikowana przez obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu. Następnie podpisali ją prezydenci Bronisław Komorowski i Alaksandr Łukaszenka. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między dwoma krajami.

"Jeśli uruchomimy mały ruch graniczny z Polską bez przygotowania, będzie katastrofa". Po prostu sparaliżujemy całą granicę" - powiedział Malcau.

Powołując się na oficjalne dane polskiej straży granicznej dotyczące małego ruchu granicznego z Ukrainą podkreślił, że przepływ obywateli rośnie tam o 20-30 proc. rocznie i już stanowi połowę całego ruchu.

"Dwukrotnie przewyższa on nawet obecną liczbę przekroczeń granicy z Polską. A to już dowodzi, że obciążenie naszych przejść przy małym ruchu granicznym bardzo odczuwalnie wzrośnie" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że podpisując porozumienia o małym ruchu granicznym z Polską, Litwą i Łotwą Białoruś poparła samą ideę i wyraziła gotowość działania w tym kierunku.

"Z powodzeniem wypróbowaliśmy najłatwiejszy wariant - z Łotwą. Przyjrzeliśmy się, jak działa mały ruch graniczny w bardziej intensywnych kierunkach oraz bardzo komplikującej się sytuacji rzeczywistej u sąsiadów i doszliśmy do wniosku, że bez niezbędnego przygotowania nie będzie korzyści z takiego ułatwienia" - zaznaczył.

W styczniu Malcau podkreślił w wywiadzie dla dziennika "SB. Biełaruś Siegodnia", że wprowadzenie małego ruchu granicznego na granicach z Polską i Litwą wymaga biliona rubli białoruskich (ok. 210 mln zł). Oświadczył, że pod warunkiem płynnego finansowania oraz jednoczesnego realizowania prac na wszystkich obiektach - co jego zdaniem jest bardzo trudne do wykonania - niezbędne zmiany można wprowadzić najszybciej w ciągu 2 lat.

Według niego małym ruchem granicznym z Litwą i Polska zostałyby objęte tereny na Białorusi zamieszkane przez 1,7 mln osób, czyli 18 proc. ludności kraju - z tego 600 tys. osób mieszkających przy granicy z Litwą i 1,1 mln - z Polską. Po stronie Litwy i Polski mały ruch graniczny objąłby odpowiednio 800 tys. i 600 tys. osób.

Przy tym "zasadnicza część białoruskich uczestników małego ruchu granicznego (około 65 proc.) koncentruje się na kierunku polskim, przede wszystkim z uwagi na Brześć i Grodno" - powiedział.

W sumie z małego ruchu granicznego z Polską i Litwą mogłoby korzystać ponad 3 mln osób. Malcau dodał, że obecnie granice Białorusi z Polską i Litwą przekracza co miesiąc około 1,2 mln osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruś: mały ruch graniczny z Polską bez przygotowania to katastrofa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!