Białostocki system rowerów miejskich - również w ościennych gminach

Białostocki system rowerów miejskich - również w ościennych gminach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mieszkańcy pobliskich gmin będą mogli korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR działającego w Białymstoku. Władze miasta podpisały we wtorek porozumienie w tej sprawie z gminami Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Tegoroczna inauguracja systemu - 1 kwietnia.

Na terenie gmin Choroszcz i Juchnowiec Kościelny będą po dwie stacje rowerowe. Systemem będzie zarządzało miasto Białystok, podmiejskie samorządy zrefundują koszty związane z obsługą stacji na ich terenie.

"To pierwszy rower aglomeracyjny w Polsce, cieszę się, że te samorządy przystąpiły do projektu, namawiamy innych" - mówił na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Graniczące z Białymstokiem, Choroszcz i Juchnowiec Kościelny, były już w systemie BiKeR. Nowe umowy związane są z tym, że miasto rozstrzygnęło przetarg na obsługę systemu i w styczniu podpisało umowę z firmą Nextbike na kolejne trzy lata. Nextbike obsługiwał też system przez poprzednie trzy sezony.

Prezydent Truskolaski zaznaczył, że nawet jeśli pogoda będzie dobra w marcu, system nie ruszy wcześniej właśnie dlatego, iż jest to nowa umowa, która wejdzie w życie 1 kwietnia. Użytkownicy będą mieli w mieście do dyspozycji 50 stacji i pół tysiąca rowerów, również tandemy i małe rowery dla dzieci.

Magistrat traktuje system BiKeR jak element transportu publicznego w Białymstoku. Wizualnie ma do tego nawiązywać kolorystyka i oznaczenie zarówno rowerów, jak i stacji, wskazujące na związki z autobusową komunikacją miejską; dominujące kolory to biały i zielony.

BiKeR działa w Białymstoku od 2013 roku; sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z systemu, trzeba się w nim zarejestrować, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Darmo z roweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a posiadacze karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut; kolejne minuty są płatne.

"Rower cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie młodych ludzi. Po wpłaceniu 10 zł mogą z niego korzystać tak naprawdę troszkę na zasadzie perpetuum mobile, czyli dla nich bezpłatnie" - dodał prezydent Truskolaski nawiązując do faktu, że często użytkownicy, gdy mija czas bezpłatnego użytkowania, na najbliższej stacji zmieniają rower.

W trakcie trzech dotychczasowych sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys. użytkowników, którzy z rowerów skorzystali ponad 1,2 mln razy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!