Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Boom inwestycyjny niesie szanse, ale i zagrożenia dla firm budowlanych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
30-01-2018 13:54
Boom inwestycyjny niesie szanse, ale i zagrożenia dla firm budowlanych

Wydajność polskich firm budowlanych jest ciągle dwukrotnie niższa niż w wielu krajach zachodniej Europy.

Fot. GDDKiA

W 2017 roku wzrosła większość korzystnych wskaźników w budownictwie, w tym liczba przetargów, podpisanych kontraktów, wartość produkcji budowlano-montażowej. Niestety towarzyszył temu szereg niekorzystnych zjawisk i tendencji. Większość z nich będzie się pogłębiać, paradoksalnie właśnie dlatego, że w perspektywie kilku lat wartość zleceń jeszcze wzrośnie. Ale są też inne zjawiska, które tylko pośrednio mają z tym związek.

 • Po I półroczu 2017 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,5 proc. rdr we wszystkich segmentach, ale towarzyszył temu wzrost rentowności o 2,5 proc., w grupie największych firm - 1,9 proc.
 • Relatywnie niska rentowność była spowodowana głównie silnym wzrostem kosztów (materiałów, robocizny, transportu), niestety także z powodu biurokracji i nowych wymogów podatkowych.
 • Łagodzić niekorzystne zjawiska i wyzwania może m.in. wdrażanie automatyzacji robót, rozwiązań IT, ograniczanie pracochłonności przez stosowanie prefabrykatów, a także poprawa organizacji pracy i zmniejszenie biurokracji.
 
Rok 2017 był dobry pod względem produkcji budowlano-montażowej. Już po I półroczu wzrosła ona o 12,5 proc. we wszystkich segmentach, a branża osiągnęła wartość sprzedaży na poziomie historycznego 2011 r.

To był dobry rok także pod względem liczby i wartości nowych przetargów, szczególnie inwestorów publicznych. GDDKiA zakontraktowała już 54 proc. swojego budżetu, PKP PLK – 40 proc.

Niestety pogorszyła się rentowność. Jak wynika z danych GUS po I półroczu 2017 r., rentowność firm przemysłowych wzrosła o 5,3 proc., ale w sektorze budowlanym tylko o 2,5 proc.

Ocena według spółek


- Z tych danych wynika też, że najgorzej radzili sobie generalni wykonawcy w sektorze budownictwa, dla których rentowność wyniosła 1,9 proc., wobec np. 3,9-proc. rentowności firm zatrudniających do 50 osób – mówił Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu, podczas debaty "Budownictwo na fali inwestycji – koniunktura i ryzyko", w trakcie XVIII Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Dariusz Blocher, fot. PTWP
Dariusz Blocher, fot. PTWP

Jak podkreślano w dyskusji, powodów jest kilka, ale najważniejsze to silny wzrost cen materiałów budowlanych, kosztów robocizny i logistyki.

- Rentowność sprzedaży dużych firm była niska także dlatego, że tych zmian na rynku nie chcą w pełni uwzględniać inwestorzy publiczni – stwierdził Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag. – Brak realnej rewaloryzacji powoduje, że rosnące koszty niemal w 100 proc. obciążają wykonawców.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP