XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bożek "natura" przeszkadza w budowie dróg

Bożek "natura" przeszkadza w budowie dróg
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

NSA stwierdził we wtorek, że nie można budować obwodnicy Augustowa. Powołał się przy tym m.in. na konieczność poszanowania proekologicznych norm unijnych. Co to oznacza dla planu budowy dróg i autostrad w Polsce?

- To kolejna kłoda rzucona pod nogi tym, którzy chcieliby budować drogi w Polsce. Zadziwia opieszałość wymiaru sprawiedliwości, który potrzebował aż 3 lat, żeby podjąć decyzję w sprawie tej inwestycji. Ze złej strony pokazało się też lobby urzędnicze, po raz kolejny wykazując się nadgorliwością i skłonnością do blokowania inwestycji - mówi w "Rzeczpospolitej" Tomasz Teluk, politolog, szef Instytutu Globalizacji, ekspert Centre for the New Europe.

Tymczasem programem Natura 2000, oprócz Rospudy, objętych jest prawie 400 miejsc w Polsce. Ekolodzy naciskają na poszerzenie tej listy o kolejnych 140.

Teluk uważa, że potrzebny jest kompromis pomiędzy ekologami a zwolennikami budowy dróg. Ekolodzy powinni zaakceptować punkt widzenia strony przeciwnej, nastawiony na chęć poprawy ludzkiego życia, a modernizatorzy – potrzebę ochrony przyrody. Jeśli spojrzymy na doświadczenia takich krajów jak Stany Zjednoczone czy Japonia, to zobaczymy, że modernizacja nie stoi w sprzeczności z ekologią. Przeciwnie, to szybki rozwój gospodarczy umożliwia tworzenie technologii przyjaznych środowisku. Kompromis może być jednak trudny, ponieważ działacze ekologiczni mają skłonność do czynienia bożka z bliżej nieokreślonej „natury”. Budowa dróg jest rzeczą zbyt ważną dla rozwoju gospodarki i poprawy życia nas wszystkich, aby podejmować decyzje motywowane ideologią, ekologiczną, która opiera się bardziej na wierze niż wiedzy.

- Przykładem jest argumentacja ekologów przeciwko elektrowniom atomowym, żywności modyfikowanej genetycznie, globalnemu ociepleniu. Konsekwencje ekologicznej propagandy są fatalne, bo hamują rozwój gospodarki i nowych technologii. Tymczasem działacze ekologiczni działają bardzo agresywnie. Niektóre ich akcje ocierają się o ekoterroryzm - mówi Teluk w "Rzeczpospolitej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bożek "natura" przeszkadza w budowie dróg

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!