Bumar chce zwiększyć eksport

Bumar chce zwiększyć eksport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Warszawska spółka, stojąca na czele holdingu zbrojeniowego, zrzeszającego blisko 20 podmiotów, zabiega o nowe kontrakty zagraniczne. Szuka możliwości w dobrze już znanych sobie miejscach, chce również zdobyć nowe rynki. W I półroczu eksport stanowił 25 proc. przychodów.

W sierpniu delegacja Bumaru złożyła wizytę w Iraku. W efekcie rozpoczęły się negocjacje, dotyczące: dostaw sprzętu (np. kołowych transporterów opancerzonych), remontów oraz modernizacji poradzieckiego wyposażenia irackiej armii (np. czołgów T-55), szkoleń i wreszcie kolejnych dostaw śmigłowców. Wartość potencjalnych umów może iść w setki milionów dolarów - poinformował "Parkiet".

Bumar chciałby też kontynuować dostawy wozów zabezpieczenia technicznego do Indii. Do tej pory tamtejsza armia otrzymała 350 pojazdów. Polska spółka liczy na kontrakty w zakresie remontów i modernizacji czołgów T-55, których w indyjskiej armii jest około tysiąca.

Najbardziej spektakularny eksportowy kontrakt Bumaru to sprzedaż czołgów PT-91 "Twardy" oraz wozów zabezpieczenia technicznego dla sił zbrojnych Malezji. Jego wartość to blisko 0,5 mld dolarów. Spółka liczy na dalsze umowy: dostawę transporterów Patria, sprzętu przeciwlotniczego, systemów optycznych czy noktowizyjnych - czytamy w dzienniku.

Bumar poszukuje odbiorców również w mniejszych krajach Dalekiego Wschodu, w grę wchodziłaby np. sprzedaż łodzi patrolowych dla Bangladeszu.

Polski koncern chce również zaistnieć na perspektywicznych rynkach Ameryki Południowej. Chodzi nie tylko o modernizację, ale także dostawy nowego sprzętu. Konkrety pozostają na razie tajemnicą zarządu Bumaru.

Jednak najważniejszym rynkiem dla Bumaru pozostaje Polska. Pod tym względem w grupie kapitałowej sporo się dzieje. ZM Mesko w przyszłym miesiącu uruchomią linię utylizacji amunicji. Spółka będzie też samodzielnie produkować rakietę przeciwpancerną Spike. Do tej pory ZM Mesko tylko montowały pociski z części dostarczanego przez izraelskiego producenta. Rakiety trafiłyby do polskiej armii, ale być może również za granicę - wyjaśnia "Parkiet".

Tymczasem na 2009 rok szykowane jest uruchomienie produkcji amunicji do granatników w ZM Dezamet. Być może dojdzie do tego szybciej, ponieważ polska armia jest bardzo zainteresowana pociskami. Oprócz tego, Dezamet będzie produkować amunicję do działek myśliwców F-16. Firma będzie je mogła sprzedawać na rynki zagraniczne poza USA.

Bumar ma również zadebiutować na parkiecie. Według niedawnych zapowiedzi ministerstwa gospodarki, do 2010 roku jedna czwarta akcji przedsiębiorstwa zostałaby sprzedana na giełdzie. Kłóci się to jednak z zapisami wspomnianej wcześniej strategii. Czytamy w niej, że do końca 2008 roku zostaną wycenione udziały warszawskiej firmy, a dopiero cztery lata później nastąpi jej przekształcenie w spółkę akcyjną - przypomina "Parkiet".

Głównym udziałowcem Bumaru jest Skarb Państwa, który ma 88,7 proc. akcji. Agencja Rozwoju Przemysłu kontroluje 11,2 proc. kapitału.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bumar chce zwiększyć eksport

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!