Bumar skarży się, że "Twardy" jest niedoceniany w Polsce

Bumar skarży się, że "Twardy" jest niedoceniany w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Bumaru Łabędy, Grzegorz Gostkowski uważa, że zainteresowanie polskiej armii zmodernizowanym czołgiem PT-91 "Twardy", pomogłoby producentowi pozyskiwać zagraniczne kontrakty, a tymczasem czołg jest w Polsce niedoceniany.

Gostkowski: - Jest doskonały produkt, doceniany na świecie, niedoceniany w Polsce - eksportowa wersja czołgu PT-91. Trudniej sprzedać za granicą coś, czego własna armia nie ma na wyposażeniu. Oczekujemy od wojska, by zdefiniowało swoje potrzeby, tymczasem nie ma takiego dokumentu, tylko luźne deklaracje.

Wg szefa Bumaru Łabędy, modernizacja używanych obecnie czołgów PT- 91 to właściwy kierunek, zwłaszcza, że "nigdzie na świecie nie prowadzi się obecnie prac nad nowymi czołgami", a prace nad modernizacją rozwojowych wersji poprzednika PT-91 - czołgu T-72 - trwają w Rosji i na Ukrainie. Gostkowski chciałby, aby tak jak w innych krajach, w promocję polskiego sprzętu wojskowego włączyli się politycy.

Bumar Łabędy proponuje PT-91Ex - unowocześnioną wersję Twardego - z rozwiązaniami zastosowanymi w czołgu PT-91M, który przed czterema laty wybrała Malezja. Specjalnie na potrzeby tego kontraktu wartości 390 mln USD, Bumar przygotował czołg, który waży ok. 48 ton, ma słowacką armatę 125 mm, francuski system kierowania ogniem, dwa karabiny maszynowe na amunicję standardu NATO, silnik o mocy 1000 KM, połączony z niemiecką przekładnią. Blok napędowy można szybko wymienić w warunkach polowych. PT-91M ma trzyosobową załogę, a do kierowania wozem służy wolant, a nie - jak w starszych czołgach - drążki.

Zamówienie dla Malezji dotyczy 48 czołgów, z których 6 zostało dostarczonych, trwa dostawa kolejnych 8. Ponadto Bumar dostarcza wozy zabezpieczenia technicznego i pojazdy inżynieryjne, w tym mosty czołgowe. W realizacji kontraktu nastąpiło pewne opóźnienie, związane ze zmianą przez stronę malezyjską firmy, do której ma trafić offset. Jak powiedział Gostkowski, aneks do umowy przesunął terminy dostaw, nie ma więc na razie mowy o karach za opóźnienia.

Oprócz czołgów PT-91 i starszych T-72 w polskim wojsku jest ponad 120 czołgów Leopard 2A4. Armia rozważa też - zastrzegając, że decyzja nie zapadła - zakup kolejnych 116, używanych wozów tego typu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!