Bydgoszcz: system przesiadkowy sprawuje się dobrze

Bydgoszcz: system przesiadkowy sprawuje się dobrze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

System przesiadkowy A+T nie nadwyrężył miejskich finansów w takim stopniu jak się obawiano.

Bydgoscy radni z komisji budżetu i polityki finansowej wzięli pod lupę wpływy z biletów komunikacji publicznej - pisze "Express Bydgoski".

Radnych interesowało przede wszystkim to, jak na stan kasy miejskiego przewoźnika wpłynęło wprowadzenie systemu przesiadkowego A+T w drugim kwartale 2007 roku.

Oznaczał on likwidację linii pospiesznych i związanych z tym opłat podwyższonych. Umożliwił przejazd za cenę jednego biletu zwykłego liniami łączonymi z Fordonu do centrum i Osowej Góry do centrum.

Wprowadzając system A+T, liczono się z tym, że spowoduje on spadek wpływów ze sprzedaży biletów na poziomie 3 procent - o około 3 mln złotych. Szacunki te okazały się jednak przesadzone.

Z przedstawionego członkom komisji sprawozdania finansowego Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wynika, że wpływy spadły, tyle że zaledwie o 1,6 procent, to jest o około 1,2 mln złotych.

- System przesiadkowy spisuje się dobrze - ocenia przewodniczący Komisji Budżetu i Polityki Finansowej Rady Miasta, Adam Fórmaniak.

Radni zapoznali się także ze stanem prac nad wprowadzeniem biletu godzinnego, jako elementu taryfy czasowej. Zdaniem drogowców, wdrożenie biletu godzinnego powinno doprowadzić do upowszechnienia zasady przesiadania się na podstawie jednego biletu.

- Doszliśmy do wniosku, że najlepszym z punktu widzenia ekonomicznego i wygody pasażerów będzie system mieszany, oparty na taryfie jednolitej, z pewnymi elementami taryfy czasowej. Bilet godzinny powinien zostać wprowadzony jeszcze w tym roku - dodaje radny Adam Fórmaniak.

Ogółem wpływy ze sprzedaży biletów w ubiegłym roku wyniosły 69,2 mln złotych. Ponad połowę pokryły wpływy z dystrybucji biletów miesięcznych (35,1 mln złotych), trochę mniej - ze sprzedaży biletów jednorazowych i okresowych (32,7 mln złotych).

Ubiegłoroczony, nieznaczny spadek wziął się nie tylko z wprowadzenia systemu A+T. Złożyły się na niego również bardzo duży wrost liczby samochodów osobowych, a także emigracja młodych ludzi, potencjalnych pasażerów komunikacji zbiorowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bydgoszcz: system przesiadkowy sprawuje się dobrze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!