Całodobowe lądowisko przy szpitalu św. Barbary w Sosnowcu

Całodobowe lądowisko przy szpitalu św. Barbary w Sosnowcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Śmigłowce transportujące pacjentów do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu od piątku mogą lądować przy tej placówce przez całą dobę. Oficjalnie otwarto lądowisko zmodernizowane za 1,5 mln zł.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na Śląsku czeka na nowy śmigłowiec Eurocopter. Jedną z zalet nowej maszyny jest możliwość pełnienia służby także po zmroku. Szpital św. Barbary chce umożliwić ratownikom pełne wykorzystanie śmigłowca.

"Dlatego zmodernizowaliśmy lądowisko. Wyposażono je w specjalne oświetlenie ułatwiające pilotowi nawigację, betonową nawierzchnię w miejsce asfaltu i odpowiedni drenaż" - powiedziała dyrektorka placówki Iwona Łobejko. "Jestem pewna, że dzięki tym działaniom nasz szpital zapewni jeszcze lepszą opiekę wszystkim mieszkańcom naszego regionu. Nasz szpital obsługuje 85 proc. lotów ratowniczych w województwie" - zaznaczyła.

Na początku października 2007 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wynik opiewającego na blisko 500 mln zł przetargu na dostawę śmigłowców dla LPR. Wybrano EC135 niemiecko-francuskiego Eurocoptera, należącego do koncernu EADS, odrzucono zaś A109S Grand AgustaWestland. Firma wystąpiła jednak o unieważnienie przetargu. W lutym 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że jest on ważny.

Dotychczas do LPR dostarczono osiem Eurocopterów, które zajmują miejsce wysłużonych Mi-2. Nowe śmigłowce są szybsze, lżejsze, mają większy zasięg i mogą latać w nocy. Maksymalna masa startowa Eurocoptera EC 135 to 2910 kg, maksymalna prędkość (przy maksymalnej masie całkowitej) to 254 km/h. Śmigłowiec osiąga pułap prawie 4 tysięcy metrów, jego maksymalny zasięg to 835 km.

Zainstalowany w kabinie system oświetlenia przypomina światło stosowane w salach operacyjnych. Dzięki specjalnej temperaturze barwowej światła, lekarz ma możliwość prawidłowej oceny koloru skóry pacjenta, co ma szczególne znaczenie u osób, które straciły dużo krwi. To pierwsze tego typu rozwiązanie w śmigłowcu ratunkowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Całodobowe lądowisko przy szpitalu św. Barbary w Sosnowcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!