Celnicy podzieleni w sprawie "strajku włoskiego"

Celnicy podzieleni w sprawie "strajku włoskiego"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związek Zawodowy Celnicy PL ostrzegł we wtorek, że w piątek 17 kwietnia celnicy mogą rozpocząć tzw. strajk włoski, polegający na przeprowadzaniu dokładnych kontroli celnych. Nie wszystkie związki zawodowe celników popierają jednak taką formę protestu.

W przesłanym we wtorek PAP otwartym liście do premiera Związek Zawodowy Celnicy PL domaga się realizacji zobowiązań rządu "w zakresie ustawowego uregulowania uprawnień funkcjonariuszy celnych, a w szczególności uprawnień emerytalnych na poziomie porównywalnym do innych służb mundurowych".

Jak wyjaśnił przewodniczący związku Sławomir Siwy, chodzi o zrównanie uprawnień emerytalnych służby celnej ze strażą graniczną. Według niego, rząd zobowiązał się do tego w porozumieniach z celnikami z listopada 1998 r. i stycznia 2008 r., ale ze swych obietnic się nie wywiązał.

Siwy powiedział, że z wypowiedzi celników na ich forum internetowym wynika, iż w piątek celnicy mogą rozpocząć tzw. strajk włoski, polegający na prowadzeniu skrupulatnych kontroli celnych.

- O tym, czy do niego dojdzie, zdecydują sami celnicy - zaznaczył. Wcześniej związek zaapelował do celników o zaostrzenie protestu.

Nie wszystkie związki zawodowe celników popierają ten pomysł. Negatywnie do apelu ZZ Celnicy PL odniosło się np. Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP. Zdaniem zrzeszenia, ma on "wydźwięk populistyczny".

- Zakładowe związki zawodowe są już w sporze zbiorowym z dyrektorami izb celnych. Na razie akcja przybrała najłagodniejszą formę. Bierzemy udział w pracach sejmowej podkomisji nad projektem nowej ustawy o Służbie Celnej. Mamy nadzieję, że zostaną do niej wpisane odpowiednie zmiany. Zaostrzanie protestu w tej chwili byłoby niekonsekwencją - powiedziała PAP przewodnicząca zrzeszenia Barbara Smolińska.

Dodała, że związki nie wykluczają zaostrzenia akcji protestacyjnej, ale wpływ na to będzie miał finał prac nad nową ustawą o Służbie Celnej.

Ministerstwo Finansów zapewniło PAP, że utrudnień dla przedsiębiorców nie będzie.

- Wszystkie zobowiązania rządowe są realizowane, a za komentarz w sprawie protestu najlepiej może posłużyć reakcja innych związków. Dziś jest czas prac w podkomisji sejmowej do spraw ustawy o Służbie Celnej, a nie ich obstrukcji - poinformował PAP rzecznik prasowy szefa służby celnej Witold Lisicki.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Celnicy podzieleni w sprawie "strajku włoskiego"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!