Chiny zaniepokojone wstrzymaniem prywatyzacji portu w Pireusie

Chiny zaniepokojone wstrzymaniem prywatyzacji portu w Pireusie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chińskie ministerstwo handlu wyraziło w czwartek głębokie zaniepokojenie planami greckiego rządu w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji portu w Pireusie. Większościowy pakiet akcji zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company).

"Z artykułów prasowych dowiedzieliśmy się, że nowy grecki rząd ogłosił 28 stycznia zakończenie prywatyzacji portu w Pireusie. To nas bardzo niepokoi" - oświadczył rzecznik resortu handlu Shen Danyang.

Jak dodał, chińskie władze liczą na to, że uda im się upomnieć grecki rząd, "by chronił praw i legalnych interesów chińskich firm w Grecji, w tym COSCO".

W środę nowy rząd Aleksis Ciprasa zapowiedział, że chce wstrzymać proces prywatyzacji portu w Pireusie, największego w Grecji, portu w Salonikach, a także państwowych zakładów energetycznych DEI.

Port w Pireusie jest centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele.

Po pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas powiedział, że wstrzymanie prywatyzacji jest zgodne z programem wyborczym lewicowo-populistycznej Syrizy, która zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji. Dritsas ogłosił też, iż chińskie inwestycje opiewające na 320 mln euro w porcie kontenerowym Pireus zostaną zawieszone.

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO nabyła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana na odkupienie 67 proc. udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem. Prywatyzację zapoczątkował poprzedni konserwatywny rząd Antonisa Samarasa. Według agencji AFP pierwsza, środowa reakcja chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych na grecką zapowiedź była umiarkowana. "W 2008 roku grupa COSCO otrzymała koncesję na rozbudowę dwóch głównych terminali kontenerowych w porcie w Pireusie. To wzorcowy przykład współpracy typu win-win między dwoma krajami i uważamy, że oba rządy będą chętne kontynuować współpracę w różnych obszarach, gdyż jest ona korzystna dla obu narodów" - powiedziała rzeczniczka chińskiej dyplomacji Hua Chunying.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!