XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chorwacja chce wycofać się z arbitrażu granicznego ze Słowenią

Chorwacja chce wycofać się z arbitrażu granicznego ze Słowenią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Chorwacja ogłosiła w poniedziałek, że wycofa się z arbitrażu ws. sporu granicznego ze Słowenią. Powodem jest wyciek nagrania, na którym słoweński sędzia, naruszając zasadę bezstronności, konsultuje się ze swym MSZ. Arbitraż został "skażony" - oznajmił Zagrzeb.

Premier Chorwacji Zoran Milanović zapowiedział w poniedziałek po spotkaniu z przywódcami partii parlamentarnych, że w środę poprosi Sabor (parlament) o zaakceptowanie decyzji o wycofaniu się Zagrzebia z rozmów. "Niestety, proces arbitrażu został skażony i Chorwacja nie może w nim pozostać. Musimy anulować porozumienie w sprawie arbitrażu" - powiedział premier na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że zgodziły się na to wszystkie partie.

Nagranie opublikował w minioną środę chorwacki dziennik "Veczernji List". Zgodnie z fragmentami nagrania słoweński sędzia Jernej Sekolec rozmawiał o szczegółach sprawy z Simoną Drenik, przedstawicielką MSZ Słowenii przed trybunałem arbitrażowym. Dyskutowali oni o taktyce, jaką należy przyjąć na korzyść Słowenii w postępowaniu. Jest to naruszenie zasady bezstronności obowiązującej sędziów.

W skład trybunału arbitrażowego wchodzi trzech sędziów cudzoziemców i po jednym z Chorwacji i Słowenii, którzy powinni być niezależni od władz swych krajów.

Premier Słowenii Miro Cerar wyraził w poniedziałek opinię, że przepisy nie pozwalają Chorwacji na wycofanie się z arbitrażu. Drenik i Sekolec zostali zdymisjonowani; władze Słowenii wyznaczą nowego sędziego.

Trybunał arbitrażowy rozpoczął działalność w 2011 roku. Nie ma określonego terminu, do którego powinien zakończyć prace, ale media w obu krajach sugerowały, że powinien wydać decyzję jeszcze w bieżącym roku.

Spór graniczny dotyczy liczącego 19 km kw. Zalewu Pirańskiego - akwenu wokół słoweńskiego portu Piran, dolnego odcinka rzeki Dragonja na półwyspie Istria i niewielkich rejonów przygranicznych wokół rzeki Mura we wschodniej Słowenii. Słoweńcy, powołując się na tradycję historyczną i konwencję ONZ o prawie morskim, roszczą sobie prawa do całego akwenu, a Chorwaci - opierając się na tej samej konwencji, tyle że inaczej interpretowanej - są skłonni się nim podzielić.

Słowenia jest zdecydowana walczyć w sprawie granicy, gdyż ma dostęp do morza jedynie na długości 40 km, a Chorwacja - prawie 1800 km. Słoweńcy walczą też o korytarz, którym ich statki mogłyby przepływać na wody międzynarodowe.

Spór sięga 1991 roku, czyli ogłoszenia przez obydwie jugosłowiańskie republiki niepodległości. Oba kraje zobowiązały się podporządkować decyzji trybunału arbitrażowego i podpisały porozumienie w tej sprawie w 2009 roku. Wcześniej z powodu sporu Słowenia zablokowała w grudniu 2008 roku negocjacje Zagrzebia z Brukselą. Zostały one wznowione dopiero po zawarciu porozumienia w sprawie arbitrażu i Chorwacja stała się 28. członkiem Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chorwacja chce wycofać się z arbitrażu granicznego ze Słowenią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!