XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co dalej z lotniskiem w Radomiu? Czeski przewoźnik zawiesił połączenia

Co dalej z lotniskiem w Radomiu? Czeski przewoźnik zawiesił połączenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiana kierunków rejsów lotniczych i weryfikacja strategii - to może uratować lotnisko w Radomiu. Na razie port ma spory problem, bo linie lotnicze Czech Airlines zawiesiły połączenia między Pragą a Radomiem od 30 października.


Powodem jest brak na lotnisku możliwości odladzania samolotów. Lotnisko zapewnia, że ma odpowiedni sprzęt i taką możliwość, tyle że od niedawna. Jak mówi Dominik Sipiński, redaktor portalu Pasazer.com i analityk gospodarczy centrum analitycznego Polityka Insight, jest jednak mało prawdopodobne, żeby czeskie linie zdecydowały się na powrót do Radomia.

- Czeski przewoźnik wydał już oświadczenie, że powody handlowe, czyli słabe obłożenie tych lotów, również są powodem wycofania się z Radomia. Odladzanie było tak naprawdę tylko wymówką - podkreśla gość Polskiego Radia 24. - We wrześniu lotnisko w Radomiu obsłużyło ok. 220 pasażerów, co w przeliczeniu na lot daje mniej niż 6 pasażerów - dodaje.

Drugi przewoźnik też zrezygnuje?

Jest jeszcze drugi przewoźnik, Air Baltic, ale i tu zainteresowanie lotami z Radomia jest nikłe.

- Te kierunki, które lotnisko w Radomiu pozyskało, czyli Ryga i Praga, od początku nie miały biznesowego sensu - zaznacza Dominik Sipiński. - Air Baltic ma trochę więcej cierpliwości niż Czech Airlines i na razie deklaruje, że będzie latał dalej. Zobaczymy, jak długo. Na pewno przewoźnik na tym traci. Nie jest to linia, która byłaby w doskonałej kondycji biznesowej i mogłaby pozwolić sobie na wykonywanie nierentownych połączeń. Jeżeli więc nie poprawi się obłożenie połączeń, w co wątpię, to połączenie do Rygi również nie utrzyma się zbyt długo - uważa ekspert.

Szansą kierunki emigracyjne?

Szansą dla Radomia mogłyby być za to kierunki emigracyjne.

- Polskie lotniska regionalne żyją z połączeń do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Skandynawii, czyli na kierunkach typowo emigracyjnych. Połączenia do Pragi i Rygi zaś są kilka razy dziennie obsługiwane z Warszawy, skąd też nie ma dużych przepływów biznesowych, a co dopiero z Radomia - zaznacza Dominik Sipiński. - Dlatego połączenia emigracyjne to niestety jedyna szansa na to, żeby to lotnisko w ogóle zaczęło obsługiwać większe liczby pasażerów - podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Jak jednak zaznacza ekspert, polskie lotniska regionalne, w tym także to w Radomiu, nie mają w perspektywie co najmniej kilkunastu lat szans na rentowność.

- Nie można jednak oceniać rentowności samego lotniska. Należy spojrzeć na to, jakie korzyści dla regionu, dla gospodarki miasta czy województwa, przynosi dane lotnisko - dodaje.

Zbudowanie lotniska w Radomiu kosztowało ok. 90 mln zł. Jego utrzymanie to może być kwota kilku milionów złotych rocznie, choć lotnisko i miasto nie ujawniają tych danych. W porcie pracuje ok. 140 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co dalej z lotniskiem w Radomiu? Czeski przewoźnik zawiesił połączenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!