Co zmienią plany transportowe?

Co zmienią plany transportowe?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie samorządy stoją przed niezwykle odpowiedzialnym i trudnym zadaniem. Już wkrótce będą musiały przygotować plany transportowe, które w zamyśle ustawodawcy mają być narzędziem kształtowania polityki transportowej na różnych szczeblach. Pierwszy - krajowy - plan transportowy przygotuje Ministerstwo Transportu. Te niższego szczebla muszą być z nim zgodne. Na razie jednak wydaje się, że samorządy czekają na ruch resortu.

Planować poza jedną kadencję

Celem tworzenia planów transportowych jest przede wszystkim zbudowanie długofalowego planu działania w zakresie transportu publicznego oraz stworzenie stabilnych warunków prowadzenia polityki transportowej wykraczających poza ramy czasowe jednej kadencji władz. - Zagadnienie koordynacji i stworzenie spójnego systemu są kluczowe. Narzędziem do osiągnięcia tego celu mają być właśnie plany transportowe - podkreśla Bogusław Kowalski, ekspert ZDG TOR, były poseł, wicemarszałek mazowiecki i wiceminister transportu. - Bardzo często zdarza się tak, że na poziomie rządowym realizowane są bardzo ważne inwestycje infrastrukturalne, które będą wykorzystywane dopiero w przypadku zorganizowania odpowiedniego systemu transportowego. Plany transportowe mają zapewnić synchronizację tak, aby efekt był maksymalnie korzystny - wskazuje. - Jeżeli nie ma również gwarancji długofalowości, trudno mówić o jakichkolwiek szansach dla świadczenia usług transportowych pojmowanego jako biznes. Plany transportowe mają zapewnić planowanie w długiej perspektywie czasowej - podkreśla Kowalski.

- Plany transportowe wymagają myślenia nie w perspektywie kadencyjnej, tylko o wiele dalej. Trzeba dużej wyobraźni i sporej umiejętności przewidywania, co będzie pasażerom potrzebne w perspektywie np. 10 lat. Mam tutaj na myśli zwłaszcza realizowane inwestycje infrastrukturalne - uważa wiceminister transportu, Andrzej Massel. - Opracowując plan transportowy na poziomie krajowym, trzeba doskonale je znać, tak aby przez kolejne lata usługi były świadczone na trasach najwygodniejszych dla pasażerów - zaznacza.

Hierarchię planów transportowych zaprezentować można jako piramidę.

Plany gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie muszą być zgodne z planem krajowym. - Przy czym plany mogą powstawać niezależnie od tego, czy plan wyższego szczebla został już stworzony. Jednak w momencie jego ukończenia plany niższego rzędu będą zapewne wymagać zmian - tłumaczy Bogusław Kowalski.
[..]
Oczekiwanie na ministerstwo

- Harmonogram jest taki, że na przełomie sierpnia i września krajowy plan transportowy musi zostać wydany. W tej chwili kluczowe jest odebranie prognoz przewozowych - informuje Andrzej Massel. Jak wskazuje Ministerstwo Transportu, dokument ten nie będzie wzorcem, z którego korzystać będą samorządy różnych szczebli przy tworzeniu własnych planów transportowych.

Z tego względu nie powinny one oglądać się na resort i jak najszybciej przystąpić do prac. - Procedura ta nie jest prosta, jest bardzo rozbudowana. Aby dobrze przygotować plan transportowy, należy ten proces bardzo dokładnie zaplanować - uważa szef grupy projektów transportowych w ZDG TOR, Piotr Kiełbowicz. Jak podaje, proces tworzenia planu transportowego przez urzędników samorządowych zajmie łącznie minimum 15 miesięcy. - Niezbędne jest przygotowanie analiz wejściowych, konsultacje społeczne, opinie sąsiednich samorządów, Urzędu Transportu Kolejowego oraz uzgodnienia z sąsiednimi organizatorami - wylicza. Jak podkreśla, tworzenie planów transportowych przez samorządy powinno już być na zaawansowanym etapie. Wydaje się jednak, że samorządy wciąż czekają na ministerstwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co zmienią plany transportowe?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!