CTL planuje przejęcia spółek kolejowych

CTL planuje przejęcia spółek kolejowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po przejęciu przez Bridgepoint CTL Logistics rozwija skrzydła. Na początku przyszłego roku okaże się, które spółki kolejowe kupi polski przewoźnik.

- Planujemy akwizycje zarówno na rynku polskim, jak i w innych krajach europejskich - przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wojciech Napiórkowski z firmy Bridgepoint. - Pierwsze decyzje zapadną na początku przyszłego roku - dodaje.

Nie chce zdradzić, jakie mają być kierunki ekspansji i w jakich krajach będą przejmowane przedsiębiorstwa. - Będą to największe kolejowe rynki Europy - mówi tajemniczo.

- Najbardziej prawdopodobne jest przejęcie jednej ze spółek z rynku niemieckiego - prognozuje Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - W Niemczech jest kilkuset małych prywatnych przewoźników kolejowych, jest więc co przejmować - podsumowuje.

Na niemieckim rynku spółki z grupy CTL rozwijają się zresztą najbardziej dynamicznie - wzrost udziału w nim wynosi ok. 50 proc. rocznie - czytamy w "Rz".

Zakup jednego z niemieckich przewoźników jest tym bardziej prawdopodobny, że CTL zapowiada umacnianie pozycji w tym kraju, a już w przyszłym roku chce rozpocząć rozwój własnych usług transportowych przez niemiecką granicę z Holandią. - Następnymi w kolejności rynkami, na których będziemy chcieli umocnić naszą pozycję, są Austria i Rumunia - mówi "Rz" Krzysztof Sędzikowski, wiceprezes CTL odpowiedzialny za inwestycje.

CTL nie ogranicza swojego apetytu na przejęcia do jednej firmy. - Stać nas na więcej zakupów. Dodatkowo naszym plusem jest obecność w całej Europie, wszędzie więc mamy ludzi do poprowadzenia kolejnych przedsięwzięć - mówi Napiórkowski. Jak dodaje, cały czas rozważanych jest wiele potencjalnych zakupów. Pieniądze na planowane akwizycje zapewni Bridgepoint.

CTL będzie realizować też swój plan inwestowania w nowy tabor. Przewiduje on, że co roku spółka będzie wydawać na niego od ok. 200 do 300 mln zł. Krzysztof Sędzikowski zaznacza przy tym, że plany takie są co roku weryfikowane w zależności od potrzeb. Przedstawiciele Bridgepoint deklarują, że w projekty związane z rozbudową floty nie zamierzają ingerować. Tym bardziej że spółka ma zapewnione ich finansowanie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W przyszłym roku CTL ma zamiar kupić 17 lokomotyw na rynek niemiecki. W 2009 r. kolejne pięć, które będą jeździć po polskich torach, i 12 dla spółek niemieckich. Co roku tabor będzie się powiększać o kolejne 300 wagonów. Ok. 80 proc. z nich ma pochodzić z leasingu. - Chodzi głównie o węglarki do przewozu węgla i kruszyw, ale będziemy też inwestować w platformy kontenerowe - mówi Sędzikowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CTL planuje przejęcia spółek kolejowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!