Czekają nas wzmożone kontrole m.in. na lotniskach na ŚDM

Czekają nas  wzmożone kontrole m.in. na lotniskach na ŚDM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas Światowych Dni Młodzieży funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotniskach wspierać będą przedstawiciele służb granicznych innych krajów - mówi PAP komendant główny Straży Granicznej Marek Łapiński. W lipcu przywrócona zostanie kontrola na granicy wewnętrznej Polski.

W Straży Granicznej został powołany zespół koordynujący przygotowania tej formacji do zapewnienia bezpieczeństwa szczytu NATO (8 i 9 lipca w Warszawie) oraz ŚDM (od 26 do 31 lipca w Krakowie). W pracach zespołu uczestniczą przedstawiciele Komendy Głównej SG oraz przedstawiciele Nadwiślańskiego i Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG.

"Ponieważ szacuje się, że na Światowe Dni Młodzieży do Polski może przyjechać od 2,5 do 3 mln uczestników, ważne jest skoordynowanie działań wszystkich służb i instytucji" - podkreślił w rozmowie z PAP nowy szef SG.

"W tym szczególnym okresie wzmożonego ruchu granicznego zadaniem Straży Granicznej będzie zapewnienie sprawnej kontroli granicznej na wszystkich odcinkach granicy, ponieważ dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM i szczytu NATO zostanie ona tymczasowo przywrócona również na granicy wewnętrznej" - powiedział mjr Łapiński.

Kontrola zostanie przywrócona - od 2 do 31 lipca - na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach.

Komendant poinformował, że przygotowane zostały projekt rozporządzenia, a także harmonogram zadań związanych z przywróceniem kontroli na granicach wewnętrznych, opisujący zakres i miejsca prowadzenia działań kontrolnych.

Działania kontrolne będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na trasach przecinających granicę. Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.

Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, wobec wytypowanych osób na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw. Przywrócenie kontroli - jak zapewnia SG - nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny.

Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.

W przypadku zidentyfikowania osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, zostaną wydane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium Polski.

"W dobie realnego zagrożenia terroryzmem, w czynnościach związanych z kontrolą osób przylatujących do Polski niemal z całego świata, funkcjonariuszy Straży Granicznej w portach lotniczych wspierać będą przedstawiciele służb granicznych innych krajów" - podkreślił Łapiński.

W zeszłym roku w Polsce ruch graniczny odbywał się w 72 przejściach, w tym: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 20 lotniczych. Na granicy z Rosją działało 7 przejść, z Białorusią - 13, z Ukrainą - 14, na morskiej - 18 i na lotniczej - 20.

Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!