Częstochowa. Plan zmiany organizacji ruchu na czas wizyty papieża

Częstochowa. Plan zmiany organizacji ruchu na czas wizyty papieża
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakaz wjazdu do strefy wokół Jasnej Góry i czasowe wprowadzenie na kilkunastu ulicach ruchu jednokierunkowego - m.in. z tymi utrudnieniami komunikacyjnymi muszą się liczyć mieszkańcy Częstochowy w dniach 27-28 lipca, w związku z wizytą papieża Franciszka.

Jednocześnie przedstawiciele miejskich służb zapewnili podczas wtorkowej konferencji w Częstochowie, że wszystkie drogi krajowe przechodzące przez miasto będą w tym czasie przejezdne, bez konieczności wprowadzania objazdów.

"To nie są rzeczy łatwe dla mieszkańców, ale myślę, że się do nich przyzwyczailiśmy, z uwagi na to, że ruch pielgrzymkowy w mieście to tradycja wielowiekowa, a i przyjazd papieża już przeżywaliśmy" - powiedział rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu (MZDiT) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Częstochowie Maciej Hasik.

Od 27 lipca od godz. 10 do 28 lipca do godz. 18 zostanie wprowadzony czasowy plan zmiany organizacji ruchu, który - jak podkreślił Hasik - przede wszystkim związany jest z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom mszy św. z Franciszkiem. Hasik dodał, że plan został uzgodniony z odpowiadającymi za organizację pielgrzymki Franciszka służbami, m.in. z Biurem Ochrony Rządu.

Strefą zamkniętą dla wszelkiego ruchu kołowego (także dla rowerów oraz dla pojazdów osób niepełnosprawnych) będzie teren wokół Jasnej Góry otoczony ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Rynek Wieluński, św. Rocha i św. Jadwigi. Ulice te - oprócz fragmentu ul. św. Rocha do ul. Jana Pawła II i Rynku Wieluńskiego - będą jednak otwarte dla ruchu.

Mieszkańcy i dostawcy będą mogli wjechać do tej strefy jedynie 27 lipca w godz. 15-18.

Jednocześnie - jak zapewnił zastępca dyrektora MZDiT Stanisław Sosnowski - wszystkie drogi krajowe, które przechodzą przez Częstochowę, będą przejezdne, bez konieczności organizowania tam przejazdów.

Z kolei dla pielgrzymów, którzy przyjadą na uroczystości, przygotowanych zostanie 11 stref parkingowych. Organizatorzy szacują, że potrzebne jest miejsce dla 2,5-3 tys. autokarów.

Strefy te zostaną wydzielone m.in. na parkingach centrów handlowych oraz na kilkunastu ulicach, na których w tym czasie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Są to m.in. fragmenty takich ulic jak: Łódzka, Mirowska, Morenowa, Srebrna i Równoległa.

Aby ułatwić pielgrzymom przyjazd do Częstochowy, a mieszkańcom poruszanie się po mieście, już teraz organizatorzy kontaktują się z koordynatorami pielgrzymek np. w diecezjach i zachęcają, by parkować w tej części miasta, od której wjadą do Częstochowy.

Szczegółowe informacje o parkingach, zamkniętych trasach i innych zmianach mają być podane na stronach internetowych miejskich służb z wyprzedzeniem, a w dniach, w których obowiązywać będą zmiany, także na kilku tablicach informacyjnych, ustawionych na trasach wlotowych do miasta.

Pielgrzymi, którzy przyjadą autokarami, będą jednak musieli pokonać średnio 2-3 km - pieszo lub dodatkową komunikacją miejską.

Jak podał zastępca prezesa MPK Robert Madej, choć konieczne będzie wprowadzenie objazdów dla wybranych linii autobusowych, na niektórych autobusy będą jeździły dwa razy częściej - co 15 min. Zwiększy się również częstotliwość odjazdów tramwajów.

Sosnowski podał też, że w związku z przygotowaniami wizyty papieża w mieście wyremontowano m.in. nawierzchnię kilku ulic w sąsiedztwie Jasnej Góry, np. ul. Klasztornej. Kierowcy i motorniczy przeszli też szkolenia w kwestii bezpieczeństwa.

Podczas konferencji naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych w Częstochowie Stanisław Słyż przypomniał trasę przejazdu papieża wśród wiernych - po wylądowaniu przy Jasnej Górze. Pobiegnie ona od parkingu jasnogórskiego, ul. Klasztorną koło pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, po wyznaczonych alejach na błoniach jasnogórskich i z powrotem do sanktuarium.

Następnie Franciszek uda się na prywatną modlitwę przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, a potem odprawi mszę św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków może w niej wziąć udział nawet pół miliona wiernych.

Franciszek odwiedzi Polskę pod koniec lipca w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Oprócz spotkania z młodymi, 28 lipca papież przyjedzie też na Jasną Górę.

Franciszek będzie trzecim papieżem - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - który odwiedzi jasnogórskie sanktuarium.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Częstochowa. Plan zmiany organizacji ruchu na czas wizyty papieża

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!