PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy kraje UE stać na kompromis ws. pracowników delegowanych?

Autor: WNP.PL (Piotr Stefaniak)
26-03-2017 13:20
Czy kraje UE stać na kompromis ws. pracowników delegowanych?
Fot. Shutterstock

Zgłoszony przez Komisję Europejską 8 marca 2016 r. projekt nowelizacji dyrektywy unijnej o delegowaniu pracowników (2014/67/UE) podzielił na pół Unię Europejską. Nie tylko dlatego że Komisja podjęła taką decyzję, nim kraje miały obowiązek wdrożyć jej przepisy (do czerwca 2016 r.), ale także ze względu na jej treść. Przyjęcie korekt, co nastąpi prawdopodobnie jesienią br., będzie miało ogromne skutki dla warunków prowadzenia działalności biznesowej w UE.

Przypomnijmy, że genezą zmian były zarzuty różnych lobbies zachodnich, o zbyt daleko idącym kompromisie przyjętym w dyrektywie 2014/67/UE.
Szczególnie związki zawodowe, reprezentowane przez ETUC, żądały całkowitej jej rewizji, domagając się spełnienia postulatu: ta sama praca, wykonywana w tym samym miejscu powinna być tak samo wynagradzana.

Dodajmy, zdanie to popierają także polskie związki zawodowe.

Przeciwne stanowisko zajęła Konfederacja Europejskiego Biznesu BusinessEurope, w której opinii dyrektywa ta „zapewnia równe warunki konkurencji między przedsiębiorstwami oraz odpowiednie uprawniania pracownikom delegowanym”.

W opinii przedstawicieli polskich pracodawców, przyjęcie dyrektywy w proponowanym kształcie oznaczać będzie podcięcie warunków działalności tysięcy firm na Zachodzie.

Istota sporu


Według niezależnych analityków, żądania nowelizacji nie wdrożonej jeszcze dyrektywy wynikają jednak też z ogólnych zmian polityczno-społecznych w UE, a szczególnie rosnącego populizmu.

Jednym z jego wymiarów jest slogan: dumping socjalny, jaki odnosi się do firm i ich pracowników z „nowych” krajów UE, działających w krajach byłej piętnastki. W sektorze budowlanym, obsłudze przedsiębiorstw, ale także kierowców ciężarówek w transporcie międzynarodowym.

W istocie, według danych Eurostat, w 2015 roku pracodawcy 28 krajów unijnych delegowali do pracy za granicą nieco ponad 2 mln pracowników. To fakt, że najwięcej było ich z Polski (463 tys.), lecz zaraz za nimi z Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Łącznie pracownicy delegowani z 10 krajów Europy Wschodniej i Środkowej UE stanowili nieco ponad 41 proc. wszystkich delegowanych (obliczenia własne). Nie oni są zatem solą w oku zachodnich związków zawodowych, lecz pracujący w szarej strefie.

Ale w istocie, to nie problem ani pracowników delegowanych, ani migrantów, bowiem ktoś ich zatrudnia i korzysta na tej tańszej sile roboczej.

Jest to zatem problem występującej w strefie euro szarej strefie, szacowanej od 9 proc. (Luksemburg), do 21 proc. (Belgia). Warto dodać, że na 1 pracownika delegowane w belgijskim sektorze budowlanym przypada 20 pracujących na czarno.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 551 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

714 666 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP