Czy morski transport może wrócić pod żagle

Czy morski transport może wrócić pod żagle
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomiędzy Francją a Wielką Brytanią rozpoczęły się pierwsze od dziesiątków lat komercyjne rejsy żaglowców.

Francuska CTMV (Compagnie de Transport Maritime - la Voile) przyznaje, że na razie ta ekstrawagancka forma transportu jest droższa o ok. 5 proc., jeśli porównać to z cenami zwykłego frachtu. Choćby dlatego, że rejs trwa dwa razy dłużej. Jednak żaglowiec nie emituje dwutlenku węgla, obywa się też bez paliwa - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Nie wyobrażam sobie, jak poważny musiałby być na świecie kryzys paliwowy, żeby przewóz masowy wrócił do żagli – komentuje dla "Rzeczpospolitej" pomysł Urszula Kowalczyk, kierowniczka Zakładu Ekonomiki i Prawa Instytutu Morskiego w Gdańsku. – To transport o wiele wolniejszy, zbyt zależny od warunków pogodowych.

Zaznacza jednak, że to znakomity chwyt reklamowy. – Można myśleć o wykorzystaniu żagli przy wybranych, elitarnych towarach. To np. wino, herbata, kawa. Coś, z czym nie trzeba się spieszyć – tłumaczy Kowalczyk.

I faktycznie, na razie ładunki żaglowców CTMV to francuskie wino (w pierwszym rejsie liczący sobie 108 lat trójmasztowy brytyjski szkuner „Kathleen & May” przewiózł 30 tys. butelek). Firma chwali się, że ma już umowy z 80 winnicami. Rozmawia też z wytwórcami irlandzkiej i szkockiej whisky. Tak, by wracające do Francji żaglowce nie płynęły puste. CTMV wyczarterowała na razie pięć żaglowców, ale swoją przyszłość upatruje w nowoczesnych jednostkach, które dopiero zbuduje - czytamy w "Rz".

Jerzy Uziębło, kapitan Żeglugi Wielkiej i dyrektor Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, powiedział "Rzeczpospolitej", że im szybciej będą drożały paliwa, tym bardziej będą się intensyfikowały prace nad alternatywnymi napędami. – Paliwa, po załodze, to największy składnik kosztów transportu. Z paliwem atomowym w zastosowaniach cywilnych się nie udało. Między innymi dlatego, że porty bały się przyjmować takie jednostki. Poszukiwania trwają – mówi Uziębło.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!