PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy PKP Cargo przeżywa przesilenie?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
16-11-2016 14:02
Czy PKP Cargo przeżywa przesilenie?
Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Ponad 3,2 mld zł wyniosły po pierwszych trzech kwartałach br. przychody Grupy PKP Cargo. Były o 2 proc. niższe niż rok temu. EBITDA wyniosła 346 mln zł, tj. zmalała o 36 proc. w porównaniu rdr, grupa zanotował też stratę netto 116 mln zł (po skorygowaniu - 200 mln zł).

Wyniki te mają bezpośredni związek z efektami podstawowej działalności. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy grupa przewiozła 80,9 mln ton towarów (-4 proc. rdr) i wykonała pracę przewozową 20,8 mld tkm (-4 proc.).
W tym samym okresie cały rynek zanotował o 1,9 proc. mniejsze przewozy, trzeci rok z rzędu.

- Od kwietnia, pomimo utrzymywania się trudnych warunków na rynku, systematycznie poprawiamy nasz udział w nim i wygrywamy największe przetargi – skomentował wyniki podczas konferencji prasowej Maciej Libiszewski, prezes zarządu.

Słabszy popyt

Jak wynika z informacji zarządu, na wyniki transportowe PKP Cargo wpływ miały ogólne warunki makroekonomiczne, w tym: niższy niż zakładano wzrost gospodarczy, słaby popyt na węgiel kamienny, w tym w eksporcie (grupa ma największy udział w tym segmencie przewozów) oraz osłabienie budownictwa infrastrukturalnego (mniejszy popyt na przewozy tłucznia, piasku i kamieni).

Pomimo takich warunków, PKP Cargo zwiększył udział w rynku przewozów kolejowych (liczonego masą) z 42,4 proc. w kwietniu, do 45 proc. we wrześniu.

Dzięki czemu? I czy nie oznacza to nowej wojny cenowej przewoźników w Polsce – zapytaliśmy.

- Wojna cenowa jest zakończona, bo to najmniej efektywny sposób konkurowania – odpowiedział prezes Libiszewski. – Potrafiliśmy wygrać główne aukcje elektroniczne koncernów energetycznych i kopalni nie zaniżając ceny.

Sukces ten objaśniał on efektami, jakie przyniosła zmiana w sposobie zarządzania (rezygnacja z pionowego modelu zarządzania na rzecz obszarowego, gdzie kompetencje i odpowiedzialność ponoszą  dyrektorzy zakładów) oraz zmiana w podejściu do klientów.

Jarosław Klasa, członek zarządu ds. operacyjnych powiedział, że wymierne efekty przynosi też działalność zespołu ds. optymalizacji kosztów operacyjnych. Wydłużono obiegi lokomotyw i wagonów, poprawiono dostępność tych środków trwałych.

Rosnący rynek

W całym kraju rozwija się segment przewozów intermodalnych, a wraz z tą tendencją – usługi PKP Cargo. Po dziewięciu miesiącach ta działalność grupy miała 8 proc. udział w jej łącznej pracy przewozowej.

W szczególności, grupa intensywnie rozwija obsługę fragmentu Nowego Jedwabnego Szlaku nie tylko na polskim odcinku, ale także do Niemiec, Holandii czy Włoch. W ciągu 9 miesięcy br. przewozy z/do Chin, realizowane przez PKP Cargo, wzrosły o 12 proc., w tym w trzecim kwartale – o 26 proc. rdr.

NA GIEŁDZIE

PKP Cargo SA [PKP]

kurs:

55.39 PLN 0.39 (0.71%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 525 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

520 576 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 267 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP