XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do 21 lipca koniec prac w komisji nad zniesieniem winiet

Do 21 lipca koniec prac w komisji nad zniesieniem winiet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rządowy projekt zmian znoszących winiety i wprowadzających opłaty dla ciężarówek za przejazd autostradami może trafić pod obrady plenarne Sejmu na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami.

Do 21 lipca zaś, sejmowa komisja infrastruktury ma przyjąć sprawozdanie w tej sprawie. Termin zakończenia prac nad projektem, to efekt ustaleń z marszałkiem Sejmu - poinformował posłów podczas wspólnego posiedzenia komisji infrastruktury i gospodarki Jacek Krupa (PO).

Krupa przewodniczy podkomisji, która zajmie się projektem. Poseł podał, że pierwsze jej posiedzenie odbędzie się 9 lipca. Rząd chciał, by prace nad projektem skończyły się jeszcze wcześniej - do 7 lipca, jednak marszałek Sejmu dał posłom więcej czasu.

W czwartek połączone komisje infrastruktury i gospodarki rozmawiały o problemach drogowców w sytuacji rosnących cen paliw oraz w związku z planami zlikwidowania winiet.

Krzysztof Tchórzewski (PiS) zaproponował, by zamiast likwidacji utrzymać je, podnosząc za to ich cenę o 30 proc. Jednocześnie - jego zdaniem - o 30 proc. powinny zostać obniżone kwoty rekompensat dla koncesjonariuszy autostrad za przejazdy ciężarówek. Tchórzewski ocenił, że może to być kompromisowy projekt, który pozwoli na rozmowy rządu i transportowców.

Obecny na posiedzeniu połączonych komisji wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz powiedział, że jego resort uzgodnił już z ministerstwem finansów realizację jednego z postulatów, jakie transportowcy zgłaszali podczas niedawnych protestów. Chodzi o to, by mogli oni wwozić do kraju więcej niż 200 l. paliwa w baku. Zdaniem Jarmuziewicza będzie to możliwe w czwartym kwartale 2008 r.

Paliwo będzie jednak można wwozić jedynie w tych bakach, których pojemność - ponad 200 l. - jest fabryczna. Paliwo z ponad 200-litrowych baków nie będzie mogło być sprzedawane, czy przelewane do innych pojazdów. Może służyć jedynie do napędu samochodu, w którym wjechało do kraju.

Przedstawiciele transportowców zaproszeni na posiedzenie komisji podkreślali, że oczekują od rządu działań poprawiających warunki funkcjonowania sektora. Przypominali, że polskie firmy w obecnej sytuacji tracą dobrą pozycję na europejskim rynku. W ich miejsce wchodzą firmy z nowych państw UE oraz tych, które podjęły działania ułatwiające pracę transportowców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do 21 lipca koniec prac w komisji nad zniesieniem winiet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!