XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do Polski trafi ponad 500 samolotów

Do Polski trafi ponad 500 samolotów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według szacunków sprzedawców w tym roku do Polski może trafić nawet 500 używanych małych samolotów, zabierających na pokład 4 - 10 osób. Dodatkowo sprzedanych może zostać 100 - 150 nowych maszyn. Jeżeli tak się stanie, liczba zarejestrowanych w naszym kraju samolotów wzrośnie o ponad 50 proc.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na wzrost zainteresowania importem samolotów wpływa przede wszystkim korzystna relacja złotówki do dolara - pisze "The Wall Street Journal Polska". Maszyny są bowiem importowane głównie ze Stanów Zjednoczonych.

- Właściciele firm lotniczych i prywatni przedsiębiorcy zorientowali się, że koszt zakupu takiego samolotu nie jest już wysoki - mówi Katarzyna Krasnodębska, rzeczniczka ULC.

Niestety przeważają maszyny stare, pamiętające lata 70. Koszt zakupu takiego samolotu to maksymalnie 100 tys. zł. - W imporcie panuje kult Cessny, porównywalny do kultu Golfa w samochodach - mówi Piotr Długiewicz, szef Cirrus Polska. To kolejny z wielkich producentów, obok Cessny czy Pipera, który postanowił uruchomić w Polsce oficjalną sieć sprzedaży.

Sprzedawcom nowych samolotów sprzyja to, że przesiada się na nie coraz większa grupa biznesmenów. Samolot przestaje powoli pełnić rolę weekendowego hobby, a staje się, tak jak ma to miejsce w krajach zachodnioeuropejskich czy USA, narzędziem pracy. - Dziś w biznesie liczy się przede wszystkim czas. A pod tym względem żaden ze środków transportu nie jest w stanie konkurować z samolotem - podkreśla Długiewicz.

Obecnie na świecie jest ok. 350 tys. statków powietrznych. W Polsce na koniec marca tego roku zarejestrowanych było niespełna 1,1 tys. małych samolotów. Oznacza to, że jesteśmy w ogonie europejskich statystyk, jeżeli chodzi o liczbę maszyn przypadających na jednego mieszkańca. W Polsce jeden samolot przypada na 50 tys. mieszkańców. Dla porównania w Czechach jest to 15 tys. osób, a w Szwajcarii zaledwie 3,7 tys. mieszkańców.

W Stanach Zjednoczonych, które są najbardziej rozwiniętym pod tym względem krajem na świecie, na jeden samolot przypada 1,4 tys. osób. Samoloty wykorzystywane są przede wszystkim do świadczenia usług lotniczych, tzw. aerial works, czyli w pracach agrolotniczych, a także w działalności gospodarczej, transporcie chorych i poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach, szkoleniach lotniczych, pracach budowlanych oraz do lotów widokowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do Polski trafi ponad 500 samolotów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!