Do polskiej armii trafią Patrioty i francuskie śmigłowce?

Do polskiej armii trafią Patrioty i francuskie śmigłowce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dziś poznamy szczegóły programu budowy nowoczesnego systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego dla Polski. Po południu prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premier Ewą Kopacz. Tematem - program modernizacyjny Sił Zbrojnych.

"21 kwietnia 2015 r. o godz. 15.30 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotka się z Prezes Rady Ministrów Ewą Kopacz. Spotkanie będzie poświęcone realizacji głównych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. W spotkaniu wezmą udział także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej" - czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd wysłucha informacji w sprawie wyboru zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA. Według zapowiedzi MON do końca kwietnia ma być gotowa rekomendacja dotyczącą systemu.

Również we wtorek MON ma podać informację, który ze śmigłowców oferowanych w przetargu na wielozadaniowe maszyny dla wojska przejdzie do etapu praktycznych prób.

Wszyscy startujący w przetargu mają otrzymać informację, czy oferty spełniają wymagania i kto złożył najkorzystniejszą. Jeśli wymogi spełni więcej niż jeden oferent, do prób zostanie zakwalifikowana więcej niż jedna konstrukcja. Wybór śmigłowca i podpisanie umowy ma nastąpić w tym roku.

O kontrakt ubiegają się trzej producenci: amerykańska firma Sikorsky i należące do niej PZL Mielec, oferujące śmigłowiec Black Hawk w wersji S-70i i - do zastosowań morskich - odmianę Seahawk; wchodzące w skład włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland zakłady PZL Świdnik - oferujące maszynę AW149; oraz konsorcjum zawiązane przez Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter) z maszyną H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725).

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. Początkowo dotyczył 26 śmigłowców, potem rozszerzono go na 70 maszyn. Śmigłowce w wersjach transportowej, bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz morskiej do zwalczania okrętów podwodnych mają być produkowane w wykorzystaniem jednej wspólnej platformy.

Według informacji "Gazety Wyborczej", rząd przyjmie propozycję amerykańskiej firmy Raytheon z jej pociskami Patriot, a do "sprawdzeń weryfikacyjnych" zostanie zakwalifikowany francuski śmigłowiec Caracal EC725.

Jak czytamy w dzienniku dziś premier Ewa Kopacz ogłosi decyzję o "zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej" nowego programu obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej "Wisła". Mowa o przetargach zbrojeniowych wartych łącznie ok. 35 mld zł.

Choć spodziewano się, że rozstrzygnięcia w tych najważniejszych wojskowych przetargach w programie modernizacji sił zbrojnych zapadną dopiero po wyborach prezydenckich, polski rząd podjął szybkie decyzje.

I tak - według "GW" - rząd przyjmie propozycję amerykańskiej firmy Raytheon z jej pociskami Patriot. Natomiast w rozgrywce o zakup 70 helikopterów bojowych, w których o kontrakt starała się również włosko-brytyjska AgustaWestland z AW 149 i amerykański S70i Black Hawk, pozostaną tylko Francuzi ze śmigłowcem Caracal EC725.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do polskiej armii trafią Patrioty i francuskie śmigłowce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!