Do roku 2012 w Chinach powstanie 35 linii szybkiej kolei

Do roku 2012 w Chinach powstanie 35 linii szybkiej kolei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chińskie ministerstwo kolei zapowiedziało, że do roku 2012 w Państwie Środka powstanie 35 linii kolei dużych prędkości. Władze ChRL chcą, by kolej była głównym środkiem transportu i deklarują, że sieć szybkich kolei połączy wszystkie miasta powyżej 200 tys. mieszkańców - informuje dziennik China Daily.

Najważniejsze z trzydziestu pięciu odcinków to linie łączące Pekin z Szanghajem i Kantonem oraz biegnące ze wschodu na zachód: z Suzhou do Lanzhou i z Szanghaju do Kunmingu. Najszybsza linia - na której pociągi będą poruszały się z prędkością 350 kilometrów na godzinę - połączy Pekin z Szanghajem. Budowa ponad 1400-kilometrowego odcinka ma kosztować 12 miliardów dolarów i ma być zakończona w 2013 roku. Władze szacują, że dziennie z połączenia skorzysta ok. 220 tys. osób.

W Chinach jest 185 km linii kolei dużych prędkości, w tym uruchomiony w zeszłym roku 114-kilometrowy odcinek z Pekinu do Tiencin.

Gazeta podaje, że w piątek Bank Światowy zatwierdził udzielenie Chinom 500 milionów dolarów pożyczki na rozwój infrastruktury. Większość z tej sumy - 300 milionów dolarów - przeznaczone zostanie na wybudowanie 400-kilometrowego odcinka linii kolejowych pomiędzy Kantonem a Nanning - 6,5-milionową stolicą autonomicznego regionu Guangxi (Kuangsi). Dzięki inwestycji czas podróży skróci się z 12 do trzech godzin.

Chiny są największym inwestorem kolejowym na świecie. W roku 2009 na rozwój tego środka transportu wydadzą ok. 88 mld dolarów. Do roku 2020 - ponad 730 mld dolarów. Do roku 2012 wybudowane zostanie ok. 40 tys. kilometrów nowych linii, z czego ok. 13 tys., to koleje dużych prędkości. Chińskie ministrstwo kolej zapowiedziało, że wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnymi 5 tys. kilometrów tego typu linii.

W 2007 roku chińska sieć kolejowa miała łącznie 78 tys. kilometrów - najwięcej w całej Azji.

Koleje dużych prędkości (KPD) to system linii kolejowych pozwalający poruszać się pociągom z prędkością powyżej 200 kilometrów na godzinę. W niektórych krajach, np. w USA, prędkość ta wynosi 145 kilometrów na godzinę. KPD powstają głównie w Europie (Francja, Niemcy, Hiszpania i Włochy) i Azji (Japonia, Tajwan i Korea Południowa). W Polsce trwają prace przygotowawcze do budowy szybkiej kolej, tak zwanej linii "Y", łączącej Poznań, Wrocław, Łódź i Warszawę. Według planów, inwestycja ma zostać zakończona na przełomie 2018 i 2019 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do roku 2012 w Chinach powstanie 35 linii szybkiej kolei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!