XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dobre wyniki portu Szczecin-Świnoujście

Dobre wyniki portu Szczecin-Świnoujście
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w u.br. przeładowały o 7 proc. więcej towarów niż w 2012 roku - poinformowano PAP w czwartek w dziale marketingu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

"W 2013 roku w obu portach przeładowano 22 mln 750 tys. ton towarów, co stanowiło 7-proc. wzrost w porównaniu do 2012 roku. Tym samym jest to najlepszy wynik przeładunkowy w portach Szczecina i Świnoujścia od 1980 r." - powiedziała Karolina Bierdzińska.

Na taki wynik złożyły się większe przeładunki w prawie wszystkich grupach towarowych.

Największy wzrost nastąpił w przeładunkach rudy - w tej grupie towarowej przeładunki wzrosły o 268,3 proc., osiągając wielkość ponad 2,6 mln ton. Wzrosły także przeładunki węgla o 6,4 proc. - w ubiegłym roku przeładowano 4,5 mln ton tego towaru; zboża o 18,2 proc. (ponad 1,6 mln przeładowanych ton) i ropy o 15,5 proc. (1,6 mln ton w 2013).

Rok 2013 zakończył się także większymi przeładunkami kontenerów - w ciągu całego roku przeładowano 62,3 tys. TEU (TEU to pojemność standardowego kontenera), co stanowiło wzrost o 19,4 proc. w stosunku do 2012 roku. Większe były także przeładunki drobnicy promowej i wyniosły 6,6 mln ton (licząc z wagą środków transportu), co stanowiło 2,7 proc. wzrostu w porównaniu do wyniku z 2012 roku.

Spadki wystąpiły praktycznie w dwóch grupach - w grupie towarowej "inne masowe" - o 28,5 proc. (niecałe 3 mln ton w 2013 r.) oraz w grupie drewno - o 33,3 proc. (16,8 tys. ton w 2013 r.). Spadek przeładunków innych masowych związany jest z zakończeniem przeładunków kruszywa wykorzystywanego przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu.

Porty w Szczecinie i Świnoujściu tworzą uniwersalny, a zarazem jeden z największych kompleksów portowych na Bałtyku, położony u ujścia rzeki Odry. W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy obsługujący połączenia ze Skandynawią. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe dla towarów rolno-spożywczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre wyniki portu Szczecin-Świnoujście

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!