XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Droga DTŚ Wschód powstanie mimo braku funduszy unijnych?

Droga DTŚ Wschód powstanie mimo braku funduszy unijnych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Miasta zainteresowane budową przedłużenia istniejącej Drogowej Trasy Średnicowej w woj. śląskim na wschód, a także marszałek tego regionu, będą kontynuować przygotowania do inwestycji. Ostatnio ze względów formalnych straciła ona szansę na dofinansowanie środkami UE.

Jak zapowiedzieli w piątek prezydenci Jaworzna, Katowic, Mysłowic i Sosnowca oraz marszałek woj. śląskiego, najwcześniej za rok powinna być gotowa pełna dokumentacja odcinka, który utracił możliwość dofinansowania. Jednocześnie poszukiwane będą inne zewnętrzne źródła finansowania - być może z rezerw Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego lub Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

DTŚ Wschód to planowana inwestycja przedłużająca istniejącą Drogową Trasę Średnicową z Gliwic do Katowic w kierunku Mysłowic oraz Jaworzna i Sosnowca. Wpisane do dokumentów strategicznych województwa oraz Kontraktu Terytorialnego przedsięwzięcie zakłada trzy etapy realizacji. Przygotowanie najbardziej zaawansowanego z nich przedłużenia ul. Bagiennej w Katowicach do ul. Obrzeżnej Zachodniej w Mysłowicach i dalej do węzła Jęzor przy granicy Sosnowca i Jaworzna koordynował samorząd tego ostatniego miasta.

Jaworzno - po zmianach związanych z kwestiami proceduralnymi - złożyło dwa wnioski dotyczącego tego etapu w drugim i ostatnim naborze wniosków dotyczących dróg wojewódzkich pod kątem środków RPO na lata 2014-2020.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego 13 lutego br. poinformowali, że wnioski te nie przeszły oceny formalnej. Ponieważ miasto przygotowywało inwestycję w formule tzw. dużego projektu (dokumentacji technicznej) i Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), procedury wymagały m.in. dołączenia wyciągu z dokumentacji technicznej oraz potwierdzenia złożenia do wojewody wniosku o ZRID.

Jaworzno nie złożyło tej dokumentacji, nie dysponując jeszcze konieczną decyzją środowiskową. Jego przedstawiciele wyjaśniali, że zabrakło czasu - przypominając, że wobec wcześniejszych nieskutecznych działań urzędu marszałkowskiego związanych z kwestiami środowiskowymi miasto przejęło koordynację przygotowań do inwestycji w 2013 r., a mogło wystąpić o decyzję środowiskową w ub. roku.

Wraz z informacją o braku możliwości dofinansowania inwestycji ze środków RPO marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa deklarował spotkanie z prezydentami zainteresowanych miast, w celu uzgodnienia dalszych działań przy tym kluczowym dla woj. śląskiego projekcie.

Takie spotkanie odbyło się w piątek rano. Marszałek Saługa relacjonował potem, że ustalono na nim m.in. stan przygotowania przedsięwzięcia, szersze uwzględnienie w nim interesu Katowic (miejsce, w którym miałaby zaczynać się DTŚ Wschód, już teraz jest niewydolne komunikacyjnie), a także sformułowano postulat szerszego włączenia się w prace przez urząd marszałkowski, co - jak zadeklarował Sauga - nastąpi.

Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula wyjaśniał, że chodzi m.in. o danie użytkownikom przyszłej drogi możliwości komfortowego wjazdu do stolicy regionu. Przebudowy wymagałby m.in. istniejący węzeł DTŚ z trasą S86 - od wylotu z tunelu pod katowickim rondem oraz węzła z ul. Dudy-Gracza i Dobrowolskiego. Prace w Katowicach mają stać się odtąd jednym z trzech równoważnych etapów przedsięwzięcia; Sobula zadeklarował, że "musimy rozpocząć prace projektowe w tym zakresie", wobec prawdopodobieństwa możliwości uzyskania na nie zewnętrznych środków.

Prezydent Mysłowic Edward Lasok mówił, że DTŚ Wschód to "trasa bardzo ważna dla Mysłowic" - odciążająca zakorkowane dziś centrum tego miasta. Akcentował, że gros tego zadania dotyczy właśnie terenu Mysłowic. Prezydent Jaworzna Paweł Silbert przypomniał tu, że ponieważ Mysłowice nie byłyby w stanie samodzielnie sfinansować przedsięwzięcia np. według kilometrów czy liczby mieszkańców, wypracowano akceptowalny dla stron algorytm zaangażowania w inwestycję.

"Wyścig z czasem zaczęliśmy tak naprawdę w roku 2015. Najważniejszą sprawą było rozcięcie węzła gordyjskiego różnych uwarunkowań, zaszłości z przeszłości. Nie byliśmy w stanie zdążyć na czas, aby móc teraz w konkursie uzyskać dotację. Cieszę się, że dzisiaj padła deklaracja, że tego projektu nie zagrzebujemy" - zaznaczył Silbert.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński argumentował potrzebę przygotowania dokumentacji dla wszystkich etapów DTŚ Wschód - łącznie z prowadzącym od ul. Lwowskiej w Mysłowicach do węzła Bór w Sosnowcu. "Każda dobra dokumentacja - jedna wcześniej, druga później - jest realizowana" - przekonywał. Apelował też, by nie doszukiwać się winnych utraty dofinansowania z RPO; ocenił, że głównym powodem sytuacji są rozciągnięte w czasie procedury prawne.

Prezydent Jaworzna mówił też, że konieczność dalszych wspólnych prac nad projektem wynika m.in. z charakteru procedur unijnych - miasta samodzielnie nie byłyby w stanie skutecznie przygotować fragmentów większej inwestycji leżących tylko na ich terenie.

Odnosząc się do pytania PAP o możliwość uczynienia z DTŚ Wschód inwestycji koordynowanej przez projektowany obecnie związek metropolitalny dla woj. śląskiego (Jaworzno nie zamierza na razie w nim uczestniczyć) Silbert zaznaczył, że zaangażowane dotąd w projekt miasta nie mogą na razie wpływać na ew. decyzje przyszłego zgromadzenia związku - skupiającego w perspektywie co najmniej kilkanaście samorządów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Droga DTŚ Wschód powstanie mimo braku funduszy unijnych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!