XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Drony – innowacja dla ludzi i przemysłu

Drony – innowacja dla ludzi i przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O biznesowym potencjale dronów oraz barierach i możliwym wsparciu tego trendu dyskutowano w trakcie sesji trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Bariery legislacyjne, ale także niedostatki społecznej świadomości oraz biznesowej i technologicznej wiedzy stanowią główne bariery szybszego rozwoju rynku produkcji i usług związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Potencjał jest ogromny, a ograniczenia będą stopniowo znikały. To tematyka i najkrótsze przesłanie sesji „Drony – technologia dla ludzi i gospodarki”.

Rynek dronów w Polsce rośnie dynamicznie, jego wartość już w ubiegłym roku przekroczyła 200 mln zł. Ponad połowę przychodów generują usługi, jedna trzecia to usługi, a pozostałe 12 proc. przypada na produkcję. Czterysta podmiotów usiłuje utrzymać się i rozwijać w tej wciąż „dobrze zapowiadającej się” branży.

Sławomir Kosieliński, prezes Fundacja Instytut Mikromakro, wprowadził do debaty prezentując pakiet wiedzy o nowym, niezwykle ciekawym i mającym niepodważalny potencjał rynku.

Uczestnicy debaty zaprezentowali szerokie spektrum specjalności, poglądów i wiedzy. Byli wśród nich producenci i usługodawcy, projektanci, konstruktorzy i naukowcy. Dyskusji sprzyjał fakt, że w Unii Europejskiej dopiero trwa proces ustalania kierunków legislacji, która ma zmierzyć się z nowym zjawiskiem. Technologia niejako wymusiła na regulatorze podjęcie tematu bezpieczeństwa, odpowiedzialności, koordynacji przepisów z obowiązującymi zasadami ruchu lotniczego, kodyfikacji nowych zjawisk.

Już w przyszłym roku do europejskiego prawa ma wejść pojecie „urban space” – ograniczonej przestrzeni nad miastem rządzącej się innymi zasadami, niż klasyczna, zdominowana przez samoloty, przestrzeń lotnicza.

Nie kwestionowano zasady, że drony muszą w przyszłości obywać się bez operatora, a ich autonomiczny charakter każe je definiować jako latające roboty gromadzące informację, a nie bezzałogowe statki powietrzne. Ich ścisła zależność od technologii informatyczno-telekomunikacyjnych (transmisja i przetwarzanie danych, Internet Rzeczy), także nie podlega wątpliwości.

Sebastian Banaszek, dyrektor operacyjny spółki Dron House, lidera sprzedaży na polskim rynku, przedstawił kierunki prac nad technologią rozpoznawania dronów i metody, jakie można wykorzystać, by autonomiczny dron „widział” obiekty w swoim otoczeniu.

Olga Borowska, dyrektor generalny Inspectios, przybliżyła nietypowe zastosowania dronów – w przestrzeniach zamkniętych tj. przede wszystkim w inspekcjach instalacji przemysłowych (chemia, energetyka).

Niewiedza co do możliwości wykorzystania dronów, przywiązanie do tradycyjnych, droższych i bardziej kłopotliwych technik, często nieracjonalny brak zaufania i powielane w massmediach stereotypy, a także formalne bariery (m.in. w prawie geodezyjnym i lotniczym) to główne ograniczenia rozwoju rynku wymienione przez uczestników debaty.

Na koniec przedstawiono, a nawet poddano głosowaniu publiczności, pomysły usprawnienia: utworzenie poligonu szkoleniowego dla dronów, wprowadzenie bonu technologicznego dla firm korzystających z ich usług, akcję promocyjną finansowaną z publicznych środków.

– Z niepokojem obserwujemy zjawisko psucia rynku przez urządzeń wyrabianych chałupniczo, nieprofesjonalnych i często zawodnych – zauważyła Borowska. – Z drugiej strony wiemy, że trzeba spieszyć się, by osiągnąć cele, zanim innowacja przestanie być innowacją.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Drony – innowacja dla ludzi i przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!