Dzień strajku we włoskim transporcie lotniczym, głównie w Alitalii

Dzień strajku we włoskim transporcie lotniczym, głównie w Alitalii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czwartek jest we Włoszech dniem strajku pracowników cywilnego transportu lotniczego, zwłaszcza linii Alitalia, przeżywających kolejny kryzys finansowy w ostatnich latach. Przewoźnik ten odwołał 60 proc. lotów w związku z 4-godzinnym strajkiem po południu.

Powodem akcji protestacyjnej jest pogarszająca się sytuacja w pogrążonej w kryzysie Alitalii oraz nakreślona ponownie perspektywa zwolnień.

Najpierw do strajku o północy przystąpił personel pokładowy z trzech mniejszych związków zawodowych. Utrudnienia związane z tą pierwszą fazą protestu były niewielkie - podkreślają włoskie media.

Następnie odwołano kilkadziesiąt lotów Alitalii w godzinach 14-18, gdy strajk ogłosiły związki branżowe z trzech największych włoskich central związkowych. Do protestu przyłączył się niemal cały personel tych linii, a także pracownicy obsługi naziemnej.

Włoskie linie, które musiały odwołać dwie trzecie lotów, uruchomiły nadzwyczajny plan, dzięki któremu znaleziono miejsca dla 90 procent pasażerów w innych samolotach.

"Strajk Alitalii został ogłoszony, gdyż faktycznie nie istnieje solidny plan ratowania przedsiębiorstwa. Projekt, nad którym trwają prace, jest upadłościowy" - oświadczył sekretarz generalny krajowego związku pilotów Antonio Divietri.

Szef związku zawodowego, należącego do lewicowej centrali Cgil, Nino Cortorillo zwrócił zaś uwagę, że pracownicy linii od czterech miesięcy czekają na nowy plan ratunkowy.

Według informacji z ostatnich miesięcy dzienne straty Alitalii wynoszą obecnie ponad pół miliona euro. Sytuacji finansowej nie poprawił sojusz z liniami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Etihad, które wykupiły 49 procent udziałów.

W styczniu włoski minister rozwoju gospodarczego Carlo Calenda oświadczył, że linie są źle zarządzane. "Niedopuszczalne jest to, aby skutki niedobrego administrowania zrzucać na barki pracowników" - powiedział.

Z tezą o złym zarządzaniu nie zgodził się prezes firmy Luca Cordero di Montezemolo. Zapewnił, że przygotowywany plan dla Alitalii będzie "mocny i odważny".

Na rzymskim lotnisku Fiumicino odbył się wiec strajkujących pracowników Alitalii, którzy przynieśli transparenty z hasłem "Nacjonalizacja - jedynym rozwiązaniem".

Uczestnicy manifestacji podkreślali, że prywatyzacja linii zakończyła się porażką. "Od 2008 roku doprowadziło to do zwolnienia 12 tysięcy osób" - oświadczył przedstawiciel związku Cub Trasporti Fabio Frati.

Do czwartkowego protestu dołączyła też część pracowników kilku innych linii, działających we Włoszech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!