Eksperci: KE nie zgodzi się na niemiecką płacę minimalną

Eksperci:  KE nie zgodzi się na niemiecką płacę minimalną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Unii Europejskiej nie pozwolą Niemcom na wprowadzenie w życie płacy minimalnej dla kierowców przewożących towary przez terytorium Republiki Federalnej Niemiec - zgodnie uważają dzisiejsi goście audycji Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24.

Piotr Soroczyński główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych obawia się, że zaakceptowanie niemieckiego pomysłu na wyznaczenie płacy minimalnej w zagranicznych firmach transportowych byłoby niebezpiecznym precedensem na europejskim rynku pracy. - W tej sytuacji nie wolno dać się Niemcom zwariować. Ich prawo próbować, a nasze się nie dać. Bo co będzie dalej? Czy Niemcy powiedzą, że wszystkie towary i uslugi, które są kierowane na ich rynek mają także być wykonywane z takim reżimem płacy minimalnej. W takim razie co zrobią niemieccy przedsiębuiorcy, którzy zlecają dużo prac w Chinach, gdzie płaca minimalna jest znacznie niższa od naszej – uważa gość.

Zdaniem Rafała Antczaka wiceprezesa firmy doradczej Deloitte Niemcy nie mogą wprowadzić płacy minimalnej dla zagranicznych firm transportowych, bo w ten sposób łamią unijne prawo. - Mamy wolny rynek towarów, usług, pracowników, na tym polega Unia Europejska. Nie można wprowadzac takich przepisow, które wyłaczają działaność firm z innego kraju unijnego na rodzimym rynku. To są działania protekcjonalistyczne – uważa rozmówca.

Krzysztof Sobczak Redaktor naczelny Wolters Kluwer uważa, że nie jest w interesie gospodarki niemieckiej osłabianie polskich firm, których jedną z największych przewag konkurencyjnych są niskie koszty pracy. - Duża część niemieckiej klasy politycznej i ekonomicznej wie, że w interesie Niemiec nie jest osłabianie takich krajów jak Polska. Oni większą premię mają z tego, że rośniemy, niż z gdy nasza gospodarka ma kłopoty – mówi specjalista.

Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech obowiązuje od początku roku. Stawka za godzinę pracy wynosi 8,5 euro. Zdaniem władz w Berlinie ta płaca minimalna obowiązuje także pracowników zagranicznych firm transportowych, których pojazdy poruszają się po niemieckich drogach. Działanie przepisów o stawce minimalnej dla zagranicznych firm transportowych zawieszono do czasu zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Komisję Europejską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: KE nie zgodzi się na niemiecką płacę minimalną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!