Ekspertyza zadecyduje o przyszłości Lotniska Chopina

Ekspertyza zadecyduje o przyszłości Lotniska Chopina
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie jest jeszcze przesądzone, że Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie zlikwidowane po powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, decyzja zapadnie po przygotowaniu ekspertyzy w tej sprawie - powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz wiceminister infrastruktury.

  • Pełnomocnik pytany był m.in. o pomysł, by w Warszawie przeprowadzić referendum w sprawie przyszłości Lotniska Chopina.
  • Poinformował, że "decyzje co do dalszego bytu Okęcia powinny zostać podjęte do otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo albo ruch będzie przeniesiony w całości do CPK, albo nie".
  • - Zleciliśmy ekspertyzę, bo widzimy te emocje - zaznaczył.

Wild, dopytywany na antenie Radia dla Ciebie, czy w takim razie nie wyklucza, że lotnisko Chopina nie zostanie zlikwidowane nawet po powstaniu CPK, Wild odpowiedział, że "na dzisiaj zawieszamy sąd w tej sprawie do czasu, aż zostanie sporządzona ekspertyza, która da rekomendacje, co dalej z Okęciem".

Zapowiedział, że zostanie ogłoszony przetarg na taką ekspertyzę, by "ten proces został przeprowadzony w jak najbardziej transparentny sposób". Wild poinformował także, że w miesiąc od wejścia w życie ustawy o CPK zostanie powołana spółka celowa, która będzie zajmować się tą inwestycją.

- Spółka weźmie na siebie ciężar operacyjnego prowadzenia tej inwestycji, prowadzenia dialogu z mieszkańcami, uzyskiwania zgód środowiskowych, odbioru różnych prac, które składają się na tę inwestycje. Pod koniec lipca chcielibyśmy wystartować z działalnością tej spółki - mówił Wild. 

Kolejnym krokiem, dodał, będzie przyjęcie przez Radę Ministrów rozporządzenia, które określi "maksymalny obszar inwestycji".

Ustawa o Centralnym porcie Komunikacyjnym wejdzie w życie 21 czerwca. Spółka celowa będzie ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa i ma odpowiadać za przygotowanie, realizację programu inwestycyjnego, koordynację oraz kontrolę realizacji przedsięwzięć związanych z CPK.

Kapitał zakładowy spółki celowej ma wynieść co najmniej 10 mln zł i może zostać objęty w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne. Ponadto, spółka celowa może zostać przekształcona w spółkę akcyjną.

Zarząd tej spółki ma składać się z nie więcej niż pięciu osób, a rada nadzorcza z nie więcej niż siedmiu osób. Pełnomocnik ma być przewodniczącym rady nadzorczej spółki celowej. Skarb Państwa ma rozwiązać spółkę po zrealizowaniu celu, dla którego została utworzona. Może ją również rozwiązać w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania zadań.

Centralny Port Komunikacyjny

Ma być usytuowany między Łodzią a Warszawą, na jego lokalizację wskazywany jest Stanisławów w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do ok. 100 mln.

Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, do końca 2027 r.

Rząd przekonuje, że budowa nowego portu jest konieczna w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie, w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć. W 2017 r. port obsłużył 15,72 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspertyza zadecyduje o przyszłości Lotniska Chopina

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!