XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektroniczna karta miejska od lipca 2010 we Wrocławiu

Elektroniczna karta miejska od lipca 2010 we Wrocławiu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do lipca 2010 r. we Wrocławiu ma zostać wprowadzona elektroniczna karta miejska, którą będzie można m.in. zastąpić papierowe bilety autobusowe i tramwajowe. Umowę w tej sprawie podpisali w środę przedstawiciele miasta i Mennicy Polskiej, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie systemu.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz, system wrocławskiej karty miejskiej będzie najnowocześniejszym systemem w Polsce, a zastosowane w nim rozwiązania można porównać jedynie do tych, które obecnie funkcjonują w Londynie.

Karty imienne lub na okaziciela mają wejść do użytku najpóźniej do 1 lipca 2010. Pierwszy etap ich funkcjonowania zakłada, że karta będzie pełniła funkcję elektronicznego biletu komunikacji miejskiej. "System będzie obsługiwał wszystkie typy biletów obowiązujące w stolicy Dolnego Śląska i zostanie zintegrowany z elektronicznymi legitymacjami studenckimi, a także kolejami podmiejskimi" - mówił Steckiewicz.

Na terenie miasta zamontowanych zostanie sto biletomatów, w których będzie można nie tylko opłacić bilet na karcie elektronicznej, ale także kupić tradycyjne bilety za gotówkę lub kartę płatniczą. Dodatkowo w pojazdach komunikacji miejskiej zamontowanych zostanie osiemset automatów do sprzedaży biletów. Bilety papierowe i doładowania elektronicznego biletu będzie można również zakupić w ok. 120 salonikach prasowych.

"Karta będzie plastikowa, ale o jej wyglądzie zadecydują sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Na stronie internetowej pokażemy kilka rozwiązań i to, które wygra zostanie przyjęte" - dodał rzecznik prasowy Mennicy Polskiej Mariusz Przybylski.

W pierwszym okresie funkcjonowania posiadacze nie będą musieli pokazywać karty przy wejściu do autobusu, a jedynie podczas kontroli. W przyszłości może ona jednak zostać użyta do sprawdzenia tzw. potoków pasażerskich, czyli liczby pasażerów korzystających z konkretnej linii autobusowej lub tramwajowej. Wówczas trzeba będzie zbliżyć kartę do specjalnych czytników.

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj zapowiedział, że w przyszłości za pomocą karty miejskiej będzie można także kupić bilet parkingowy, wejściówkę na basen, do muzeum lub do ogrodu zoologicznego.

Elektroniczne karty miejskie funkcjonują już m.in. w Warszawie, Lublinie, Kaliszu i Suwałkach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektroniczna karta miejska od lipca 2010 we Wrocławiu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!