Ełk chce być w strefie małego ruchu z Kaliningradem

Ełk chce być w strefie małego ruchu z Kaliningradem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O rozszerzenie strefy małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim o miasto Ełk, powiat ełcki i południowe powiaty regionu - zwróciła się Rada Miasta Ełku we wtorek do premiera Donalda Tuska. Oznaczałoby to objęcie strefą całego woj. warmińsko-mazurskiego.

Ełccy radni z wnioskiem o poszerzenie strefy małego ruchu granicznego zwrócili się również do ministra spraw zagranicznych, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, parlamentarzystów, a także starostów, burmistrzów i wójtów powiatów, miast i gmin nieobjętych małym ruchem granicznym.

Poza strefą małego ruchu granicznego - który obowiązuje od połowy 2012 roku - znalazły się powiaty ostródzki, iławski, nowomiejski, działdowski, nidzicki, szczycieński, piski i ełcki. Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obejmuje cały obwód kaliningradzki.

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim obejmuje na Warmii i Mazurach 11 północnych powiatów leżących przy polsko-rosyjskiej granicy oraz dwa miasta Olsztyn i Elbląg.

Jak powiedział PAP prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz decyzja o włączeniu powiatów do strefy małego ruchu granicznego podjęta na podstawie z góry ustalonej, ścisłej odległości 30 km powiatu od granicy "była wysoce krzywdząca". "Północne granice powiatu ełckiego oddalone są od polsko-rosyjskiej granicy o 34 kilometry" - wyjaśnił prezydent Ełku.

Andrukiewicz podkreślił, że Ełk to trzecie co do wielkości miasto w województwie, pełniące funkcję ośrodka ponadregionalnego. Jak dodał, miasto szansy na swój rozwój "upatruje w ścisłej współpracy z obwodem kaliningradzkim".

Zaznaczył, że "obecnie współpraca gospodarcza z podmiotami rosyjskimi w powiecie ełckim w porównaniu z powiatami objętymi małym ruchem granicznym rozwija się o wiele mniej dynamicznie i nie daje oczekiwanych efektów". "Formalności wizowe i utrudnienia na granicy, w tym wielogodzinne kolejki do odprawy celnej nie sprzyjają współpracy" - dodał.

Podróżujący przekraczając polsko-rosyjską granicę według przepisów o małym ruchu granicznym zamiast wiz okazują zezwolenia. Z każdym miesiącem ruch na polsko-rosyjskiej granicy rośnie, Rosjanie w Polsce kupują masowo żywność, artykuły gospodarstwa domowego, elektronikę, odzież. Polacy jeżdżą do obwodu kaliningradzkiego głównie po paliwo, które tam jest dwukrotnie tańsze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ełk chce być w strefie małego ruchu z Kaliningradem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!