Engelhardt: nie stać nas na dofinansowanie wszystkich pociągów

 Engelhardt: nie stać nas na dofinansowanie wszystkich pociągów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwa Infrastruktury nie stać na dofinansowanie wszystkich pociągów międzywojewódzkich, które tego wymagają - powiedział w Sejmie podsekretarz stanu w tym resorcie Juliusz Engelhardt. W przyszłym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 620 mln zł, czyli tyle samo, co od trzech lat - podał.

Engelhardt odpowiadał na pytania posłów dotyczące zmian w rozkładzie jazdy PKP Intercity, wprowadzonych od września. Część połączeń została zamknięta, część ma ograniczoną długość trasy, a jeszcze inne zastąpiono połączeniami z przesiadką.

Jak wyjaśnił Engelhardt, od trzech lat na tym samym poziomie pozostają kwoty dofinansowania z budżetu dla przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych oraz dotacje rekompensujące przewoźnikom ustawowe ulgi taryfowe. Tymczasem rosną koszty i zmieniają się warunki ekonomiczne - podkreślał. To powoduje, że dofinansowanie może dostać coraz mniej pociągów - dodał.

Ministerstwo Infrastruktury szuka dodatkowych pieniędzy dla przewoźnika - zapewnił Engelhardt. Planowane jest zwiększenie dofinansowanie PKP Intercity o 1 mln zł, zaoszczędzony na umowie resortu ze spółką PKP Przewozy Regionalne - podał.

Engelhardt zapewnił posłów, że do likwidacji zostały wytypowane najmniej popularne wśród pasażerów pociągi. "Podstawą podjętych przez przewoźnika decyzji były wyniki ekonomicznych analiz i przeprowadzone badania marketingowe" - dodał. PKP Intercity częściowo przyjęły przedstawiane argumenty resortu i nie wprowadziły ograniczeń kursowania dla 16 pociągów, spośród 72 proponowanych na początku do likwidacji, lub ograniczenia kursowania - podkreślił.

Umowa na dofinansowanie z budżetu państwa dotyczy 329 pociągów. Engelhardt wyjaśnił, że spółka PKP Intercity prowadzi zarówno działalność komercyjną, jak i dofinansowywaną przez budżet państwa. W tej drugiej części mieszczą się pociągi międzynarodowe i pospieszne międzywojewódzkie, których spółka nie uruchomiłaby kierując się wyłącznie rachunkiem ekonomicznym.

Wątpliwości posłów wzbudziły zmiany w kursowaniu pociągu dalekobieżnego Karkonosze. Do końca sierpnia dojeżdżał z Warszawy przez Wrocław, do Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Szklarskiej Poręby. Od września będzie łączył stolicę z Wrocławiem. Posłowie argumentowali, że to jedyne bezpośrednie połączenie kolejowe regionu z Warszawą. Engelhardt tłumaczył, że kursowanie nocnego pociągu w relacji Warszawa - Kłodzko będzie utrzymane do końca września. Natomiast na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry funkcjonują alternatywne połączenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Engelhardt: nie stać nas na dofinansowanie wszystkich pociągów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!