Europejski Kongres Gospodarczy: państwo musi silniej zaistnieć na kolei!

Europejski Kongres Gospodarczy: państwo musi silniej zaistnieć na kolei!
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnich latach polski rynek kolejowy radykalnie się zmienił, a istotą przeobrażeń jest pełne otwarcie się na wolną konkurencję. Niesie to, niestety, szereg zagrożeń - mówili uczestnicy sesji "Transport kolejowy; rynek-konkurencja-inwestycje" w drugim dniu Europejskiego Kongresu Ekonomicznego.

Spółki kolejowe stosują różne sposoby przystosowania się do nowej sytuacji. Restrukturyzują się, zmieniają oferty, reagując na potrzeby rynku i oczekiwania klientów, także - walczą ze sobą na niższe oferty. To korzystna sytuacja dla klientów, ale nie pozwala budować siły operatorom - powiedział Zbigniew Rynasiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Zarazem Polska w tym procesie wyszła niejako przed orkiestrę, ponieważ w większości krajów UE nie nastąpiła ani liberalizacja rynku, ani jego otwarcie dla konkurentów z zagranicy. W ub.r. odżyły wręcz procesy większego protekcjonizmu narodowego.

Obecnie najważniejszym problemem dla polskiego rynku kolejowego wydaje się większa ingerencja państwa, szczególnie w sprawie rozbudowy infrastruktury kolejowej i zagwarantowania stabilności stawek dostępu do torów.

- Zrobiliśmy ogromny wysiłek restrukturyzacyjny, ale jak mam teraz wyjaśniać załodze, że w projektowanej na przyszły rok taryfie, opłaty PKP PLK wzrosły o 17 proc. - mówił Wojciech Balczun, prezes zarządu PKP Cargo - Podwyżka tych stawek o każdy punkt procentowy ponad wskaźnik inflacji przekłada się też całkiem wyraźnie na osłabienie naszej wyceny, co jest o tyle istotne, że w przyszłym roku planujemy prywatyzację spółki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!