Eurostar: 34 mln euro dla uniknięcia powtórnych awarii

Eurostar: 34 mln euro dla uniknięcia powtórnych awarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma Eurostar, obsługująca połączenia pod kanałem La Manche, przeznaczy 34 miliony euro, aby zapobiec powtórnym awariom i wielogodzinnym opóźnieniom z powodu mrozu i zimy - poinformowały w piątek władze przedsiębiorstwa.

Odpowiedziały tak na opublikowany w piątek w Londynie raport niezależnej komisji na temat przyczyn awarii superszybkich pociągów Eurostar relacji Paryż-Londyn w nocy z 18 na 19 grudnia ubiegłego roku. Ponad 2 tysiące pasażerów utknęło wtedy na kilkanaście godzin w tunelu pod kanałem La Manche. Jak twierdził wtedy Eurostar, przyczyną wypadku była różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz tunelu, spowodowana wyjątkowymi mrozami.

Autorzy piątkowego raportu wskazują jednoznacznie, że skład Eurostar nie był dostatecznie przygotowany na srogą zimę, a plan awaryjny nie zadziałał. Niezależni eksperci krytykują także przewoźnika za to, że nie informował dostatecznie uwięzionych pasażerów ani osób czekających na dworcu o następstwach incydentu.

Międzynarodowa spółka Eurostar, której głównym akcjonariuszem są francuskie koleje państwowe SNCF, zareagowała w piątek po kilku godzinach na publikację raportu.

W swoim komunikacie Eurostar obiecuje zainwestować w kolejnych miesiącach 34 miliony euro, by właściwie przygotować pociągi na "ekstremalne warunki pogodowe". Środki te - jak głosi przewoźnik - mają też poprawić "informowanie pasażerów i pomoc dla nich w wypadku zakłóceń ruchu" oraz "obieg informacji zarówno wewnątrz tunelu pod kanałem La Manche, jak i poza nim".

Oskarżając o zaniedbania kierownictwo Eurostaru, autorzy raportu oszczędzają raczej władze Eurotunnelu - przedsiębiorstwa eksploatującego tunel między Francją a Anglią. Zarzucają mu natomiast brak sprawnego komunikowania się z przewoźnikiem w momencie awarii, która spowodowała potem kilkudniowe zawieszenie ruchu pod kanałem La Manche.

Zaraz po piątkowej publikacji raportu francuski sekretarz stanu ds. transportu Dominique Bussereau i jego brytyjski odpowiednik Andrew Adonis wezwali obie firmy, aby "bezzwłocznie wcieliły w życie" zalecenia niezależnej komisji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eurostar: 34 mln euro dla uniknięcia powtórnych awarii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!