Filipiny mają kupić chińską broń za pół miliarda dolarów

Filipiny mają kupić chińską broń za pół miliarda dolarów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pekinie z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte, a rozmowy przyniosły wstępną decyzję o zakupie przez stronę filipińską chińskiej broni o wartości pół miliarda dolarów - podały we wtorek miejscowe media.

Minister obrony Filipin Delfin Lorenzana powiedział, że wstępne uzgodnienie zakupu broni z chińską firmą Poly Technologies było częścią programu pobytu prezydenta Duterte w Pekinie na forum Pasa i Szlaku; szczyt zakończył się w poniedziałek. Według Lorenzany chińscy producenci mają sprzęt o specyfikacji NATO.

List intencyjny ze strony Filipin nie jest wiążący, a minister przyznał, że jego kraj nie zdecydował jeszcze jakiego rodzaju sprzęt zamierza kupić. Następnym krokiem - zdaniem Lorenzany - będzie wysłanie delegacji wojskowej do Pekinu.

Firma Poly Technologies to część Poly Group, państwowego koncernu zbrojeniowego Chin.

Obserwatorzy przyznają, że rozmowy Duterte mogą wiązać się z łagodzeniem stanowiska Manili odnośnie sporów terytorialnych z Pekinem dotyczących Morza Południowochińskiego. Od 1950 roku USA, dotychczasowy główny sojusznik Filipin, odpowiadały za 75 proc. zagranicznych dostaw dla filipińskiej armii - twierdzi sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem.

Duterte zapowiadał, że Rosja i Chiny mogą stać się dostawcami broni dla sił zbrojnych jego kraju w sytuacji, gdy Waszyngton odmawia sprzedaży niektórych typów uzbrojenia Manili powołując się na obawy związane z przestrzeganiem praw człowieka.

Od 4 do 20 maja 20 oficerów filipińskiej straży przybrzeżnej odbywa szkolenie w chińskim mieście Ningbo. Według rzecznika straży przybrzeżnej Armanda Balilo szkolenie jest częścią polityki prezydenta Duterte wzmacniania współpracy pomiędzy krajami - informuje lokalna telewizja ABS-CBN. Chiny i Filipiny uzgodniły też ekonomiczną współpracę w ramach 30 projektów o wartości 3,7 mld dolarów.

Ambasador Filipin w Chinach Jose Santiago Santa Romana poinformował w weekend, że oba kraje zamierzają rozpocząć konsultacje w sprawie Morza Południowochińskiego. Rozmowy mają toczyć się w Chinach. Pekin jak na razie nie potwierdza informacji Manili.

W niedzielę Duterte zapowiedział, że nie zamierza podnosić spornych kwestii dotyczących Morza Południowochińskiego podczas swej wizyty w Pekinie. "To nie byłoby właściwe, skoro jestem tutaj jako gość" - cytowały prezydenta filipińskie media.

Duterte postrzegany jest jako przywódca, który odszedł od dotychczasowego, trwającego dekady sojuszu z USA i skierował Filipiny w stronę zacieśniania współpracy ekonomicznej z Chinami. Obserwatorzy podkreślają, że zmiana polityczna miała miejsce pomimo wygranej w 2016 roku przez Manilę sporu o przynależność niektórych wysp Morza Południowochińskiego przed Trybunałem Arbitrażowym w Hadze. Duterte wielokrotnie w tym roku twierdził, że podtrzymywanie sporu z Chinami nie ma sensu i nie przyniesie żadnych korzyści.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Filipiny mają kupić chińską broń za pół miliarda dolarów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!