Finlandia kończy z monopolem państwa na kolei

Finlandia kończy z monopolem państwa na kolei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fiński rząd zdecydował o otwarciu rynku kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję - poinformowała w środę minister transportu Anne Berner. Od 2020 r. operatorzy będą mogli wejść na fiński rynek i stopniowo zakończy się monopol państwowej spółki VR.

Decyzja fińskiego rządu związana jest z wdrażaniem unijnych przepisów o liberalizacji rynku usług kolejowych (tzw. IV pakiet kolejowy).

"W Finlandii przewozy pasażerskie i towarowe są otwarte na konkurencję w transporcie drogowym, morskim i powietrznym, ale nie na kolei" - powiedziała Anne Berner na konferencji prasowej. Według niej otwarcie rynku ma zredukować koszty transportu oraz ułatwić organizację lokalnych i aglomeracyjnych przewozów kolejowych. Dodała, że celem jest także wzmocnienie udziału transportu kolejowego w przewozach podróżnych, a także to, aby operatorzy kolejowi byli bardziej otwarci na potrzeby klientów.

Przypomniała, że wprowadzenie reformy związane jest z prawem Unii Europejskiej. W grudniu 2016 r. Parlament Europejski przyjął tzw. IV pakiet kolejowy, którego celem jest poprawa konkurencyjności i innowacyjności sektora kolejowego w krajach UE. Dzięki temu przewoźnicy mają uzyskać równy dostęp do rynków we wszystkich krajach UE i będą mogli startować w przetargach. Przetargi na przewozy kolejowe wykonywane w ramach usługi publicznej mają być normą w państwach członkowskich od grudnia 2023 r.

Berner przyznała, że świadczeniem usług kolejowych na fińskim rynku są zainteresowani zagraniczni przewoźnicy.

Reforma ma być przeprowadzana etapami i zacząć się od zmian w południowej części kraju, w której jest najgęstsza sieć połączeń. Na terenie całej Finlandii rynek kolejowy ma być otwarty do 2026 r.

Wprowadzenie reformy nie wymaga zmian w fińskim prawie ani w planowaniu budżetowym. Konieczna będzie jednak renegocjacja porozumienia między VR a ministerstwem transportu i komunikacji, zgodnie z którym państwowa spółka kolejowa ma monopol na rynku do 2024 r.

Zgodnie z planami rządu kolejowa spółka VR Group zostanie podzielona na trzy - zajmujące się taborem, siecią i nieruchomościami kolejowymi. Skrót VR pochodzi od używanej w latach 1862-1995 nazwy przedsiębiorstwa "Valtionrautatiet" (Koleje Państwowe). Pracownicy spółki VR mają zostać przeniesieni do nowych firm z zachowaniem swojego uposażenia.

Według zarządzającego VR Rolfa Janssona spółka ma silną pozycję wyjściową. Świadczy o tym wzrost liczby pasażerów w ostatnich latach oraz satysfakcja podróżnych ze świadczonych przewozów, a także rosnące zyski.

W tym roku fińskie ministerstwo transportu w ramach planów rozwoju sieci kolejowych rozpoczęło również prace - wspólnie z władzami norweskimi - nad poprowadzeniem liczącej ok. 550 km. "arktycznej linii kolejowej" od fińskiego Rovaniemi do norweskiego Kirkeness nad Morzem Barentsa.

W Finlandii jest blisko 6 tys. kilometrów czynnych linii kolejowych, z czego ponad połowa jest zelektryfikowana. Największą średnią prędkość osiągają pociągi Pendolino na trasie między Helsinkami a Lahti (165 km/h). Najszybciej mogą poruszać się pociągi na linii z Helsinek do Petersburga w Rosji (do 220 km/h).

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Finlandia kończy z monopolem państwa na kolei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!