XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firmy boją się zbrojeniowej superagencji

Firmy boją się zbrojeniowej superagencji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budżet na zakupy – 4 mld zł rocznie. Od 2009 r. armię zaopatrywać będzie powstająca Agencja Uzbrojenia.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by Agencja Uzbrojenia, nowa instytucja, która ma zaopatrywać armię i przejąć część obowiązków likwidowanej Agencji Mienia Wojskowego, a także resortowego Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych, wystartowała na początku przyszłego roku - pisze "Rzeczpospolita".

– Przyspieszamy. Mamy zapewnienie, że rząd szybko zatwierdzi zmiany – mówi Robert Rochowicz, rzecznik MON. Przygotowania do kontraktowania dostaw na nowych zasadach miałyby się zacząć już w grudniu.

– Na razie nic nie wiemy o przyszłej agencji. Obawiamy się, że organizacyjna rewolucja może skomplikować transakcje – ostrzega Mieczysław Majewski, prezes PZL Świdnik. Także Ryszard Kardasz, prezes warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki, które realizuje ogromne zamówienia na sprzęt obserwacyjny dla armii, obawia się zakłóceń w kontraktowaniu kolejnych dostaw. – Do tej pory przemysłowi nie wyjaśniono, co się zmieni w tej kluczowej dla nas sprawie – mówi Kardasz.

– Wypomnieliśmy rządowi na Komisji Trójstronnej, że się wcześniej nie poradził zbrojeniówki. Na Zachodzie istnieją podobne agencje (np. francuska DGA), ale oprócz kontraktowania tworzą również programy rozwojowe, koordynują import, eksport i offset. Tego w koncepcji tej agencji nie ma – mówi Leszek Pawłowski, prezes Radwaru.

AU ma zająć się także sprzedawaniem wycofywanego z armii uzbrojenia. Agencja Mienia Wojskowego przekazałby jej również kontraktowanie dostaw paliw, sprzętu logistycznego, a także mundurów i żywności. Z obecnego Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON do nowej agencji ma przejść kontraktowanie centralnych zakupów uzbrojenia finansowanych z budżetu i środków pomocy zagranicznej. Nowa superagencja zajęłaby się także śledzeniem rozwoju uzbrojenia i oceną światowych ofert, organizowaniem prac rozwojowych i wdrożeniowych. Nowy urząd, który przejmie fachowców biegłych w organizowaniu przetargów z resortu obrony i Agencji Mienia Wojskowego, ma liczyć 330 osób. MON szacuje, że jego utworzenie będzie kosztować podatników ok. 95 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy boją się zbrojeniowej superagencji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!