XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Górny Śląsk kluczowy na magazynowej mapie Europy Środkowo-Wschodniej

Przemysłowe tradycje, wyspecjalizowane zasoby kadrowe oraz rozwinięta infrastruktura transportowa budują pozycję Górnego Śląska jako produkcyjnego centrum kraju oraz jednej z kluczowych lokalizacji dla projektów magazynowych w Europie Środkowo - Wschodniej.

Dynamiczny rozwój górnośląskiego rynku powierzchni magazynowych po wejściu Polski do UE spowolnił w konsekwencji globalnego kryzysu gospodarczego z 2008 r. Od tamtego czasu sytuacja ulega stopniowej poprawie. Jednak w 2012, między innymi na skutek niższego bezpośredniego popytu ze strony sieci handlowych, popyt zanotował spadek. Nowe umowy w I kw. 2013 r. na 25 000 mkw. stanowiły 43% całkowitego popytu. Pozostała część przypadła na odnowienia kontraktów, co może świadczyć o tym, że działające już w regionie Górnego Śląska firmy postrzegają go jako lokalizację z dużym potencjałem.

Największy udział w popycie w 2012 r. mieli operatorzy logistyczni (52%), którzy często korzystają z górnośląskich obiektów, aby obsługiwać także duży rynek lokalny aglomeracji Krakowa. Na kolejnych miejscach znalazły się sektory: motoryzacyjny (23%) i lekkiej produkcji (11%), który odpowiadał także za 60% nowego popytu w I kw. 2013. Można również zaobserwować rosnące zainteresowanie ze strony koreańskich firm, dla których Górny Śląsk stanowi atrakcyjną lokalizację ze względu na niewielką odległość od ich zakładów w Czechach i Słowacji.

Przed spowolnieniem gospodarczym wolumen powierzchni oddawanej do użytku charakteryzował się wysoką dynamiką, charakterystyczną dla młodych rynków. Nowy wolumen w 2009 przekroczył 280 000 mkw. Od tego czasu deweloperzy znacznie ograniczyli budowy spekulacyjne, a wskaźnik powierzchni oddawanej do użytku oscyluje wokół 100 000 mkw. rocznie i trend ten zapewne utrzyma się w kolejnych latach. Jednocześnie rynek w regionie wchłonął większość dostępnej powierzchni, co skutkowało spadkiem wskaźnika pustostanów z 19% w 2009 r. do ok. 5% w 2012 r. Pod koniec I kw. 2013 wzrósł on nieznacznie do poziomu 6.7% (93 000 mkw. bez najemcy). Co istotne, wolna powierzchnia jest rozproszona w wielu obiektach i tylko w jednym projekcie - Prologis Park Chorzów - przekracza 15 000 mkw.

Górny Śląsk, z łącznymi zasobami nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej na poziomie prawie 1 400 000 mkw. (19% całkowitego krajowego wolumenu), jest drugim po Warszawie największym rynkiem w Polsce. Zdecydowana większość powierzchni magazynowych na Górnym Śląsku znajduje się w Aglomeracji Katowickiej.

Więcej w serwisie www.propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górny Śląsk kluczowy na magazynowej mapie Europy Środkowo-Wschodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!