Grad: arabskie linie lotnicze mogą wziąć udział w prywatyzacji PLL LOT

Grad: arabskie linie lotnicze mogą wziąć udział w prywatyzacji PLL LOT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu zachęca inwestorów branżowych oraz fundusze inwestycyjne spoza Europy do udziału w prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

"Oferty prywatyzacyjne Polskich Linii Lotniczych LOT nie ograniczamy tylko do europejskich inwestorów. Rozmawiamy również z funduszami inwestycyjnymi oraz inwestorami branżowymi spoza Europy" - podkreślił.

Poinformował, że kilka dni temu podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich MSP przedstawiło ofertę prywatyzacyjną LOT-u arabskim liniom lotniczym The Emirates Group.

"Jakie będą efekty tych rozmów, zobaczymy. Powiedzieliśmy naszym partnerom, że oferta prywatyzacji LOT-u wychodzi również poza Europę" - powiedział.

Minister skarbu poinformował, że w rozmowach z The Emirates Group brał również udział p.o. prezes LOT-u Sebastian Mikosz. "Dalsza współpraca w tym zakresie będzie odbywać się na poziomie firm" - wyjaśnił.

Szef resortu skarbu nie wyklucza niemieckiego przewoźnika Lufthansa z udziału w prywatyzacji LOT-u. "Nie zamierzam nikogo wykluczać z tej prywatyzacji. Uważam, że ważna jest zasada niedyskryminacji. Każdy będzie mógł składać oferty w otwartym postępowaniu" - powiedział.

"W tym roku chcemy przeprowadzić pierwszy etap związany z podwyższeniem kapitału spółki, objęciem nowej emisji akcji i odkupieniem ich od syndyka" - zapowiedział.

Szef resortu skarbu wyjaśnił, że w pierwszym etapie ma być sprzedanych 49 proc. akcji, a w drugim, kiedy poprawi się sytuacja na rynkach finansowych, nastąpi sprzedaż kolejnych.

Minister skarbu powiedział, że nie zna jeszcze końcowych wniosków raportu rady nadzorczej PLL LOT dotyczącego zawieranych przez spółkę kontraktów na zakup paliwa.

"Nie znam jeszcze końcowych wniosków rady nadzorczej w tej sprawie. Tak jak w innych spółkach, tak samo w PLL LOT poprosiliśmy radę nadzorczą o audyt umów na opcje" - powiedział.

W styczniu związkowcy złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przewoźnika w sprawie kontraktów na zakup paliwa. Chodzi o tzw. umowy hedgingowe. Spółka miała podpisać w lipcu ub.r. kontrakty paliwowe na dwa lata do przodu, kiedy cena za baryłkę ropy wynosiła 140 dol.

Pod koniec lutego były prezes polskiego przewoźnika Dariusz Nowak pytany o poniesione przez spółkę straty z tego tytułu powiedział PAP, że na grudzień 2008 r. wycena tych instrumentów - a nie suma strat - wyniosła minus 120 mln dolarów.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji PLL LOT. Pozostałe akcje są w rękach syndyka Swissaira, byłego inwestora w LOT, poprzez spółkę SAirLines B.V. (25,1 proc.) oraz pracowników (6,93 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grad: arabskie linie lotnicze mogą wziąć udział w prywatyzacji PLL LOT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!