LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Infrastruktura transportowa w Europie Centralnej

IATA: do 2017 roku linie lotnicze przewiozą 3,9 mld pasażerów

Linie lotnicze przewiozą do 2017 roku 3,9 mld pasażerów - wynika z najnowszej prognozy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). To o 930 mln osób więcej niż w 2012 r., kiedy na pokładach samolotów podróżowało 2,98 mld ludzi.

Z pięcioletniej prognozy IATA na lata 2013-2017 wynika, że w tym czasie ruch pasażerski wzrośnie o 31 proc. - blisko 292 mln osób będzie podróżowało na trasach międzynarodowych, a 638 mln - na krajowych.

Największy wzrost w podróżach międzynarodowych odnotują kraje wschodzących gospodarek z Bliskiego Wschodu - 6,3 proc. oraz z regionu Azji i Pacyfiku - 5,7 proc. Tuż za nimi będą państwa Afryki - 5,3 proc. oraz Ameryki Łacińskiej - 4,5 proc. W Europie przewozy pasażerskie w ruchu międzynarodowym wzrosną o 3,9 proc., a do Ameryki Północnej - o 3,6 proc.

Dobre prognozy dotyczą również Chin. Według IATA na trasach wewnątrz tego kraju oraz do Chin zauważalny będzie 24-proc. wzrost ruchu pasażerskiego. Przewiduje się, że z 227,4 mln dodatkowych pasażerów 195 mln będzie podróżować na trasach wewnątrz Chin, a 32,4 mln osób w ruchu międzynarodowym.

Stany Zjednoczone będą nadal największym rynkiem jeśli chodzi o połączenia krajowe - podróżować tam ma 677,8 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o 70 mln ludzi w latach obejmujących prognozę. Tuż za USA uplasują się Chiny - 487,9 mln osób do 2017 r.

Stany Zjednoczone będą także liderem w ruchu międzynarodowym. Specjaliści spodziewają się wzrostu z 149,3 mln podróżnych w 2012 r. do 177,5 mln w 2017. Na drugim miejscu uplasują się Niemcy, którzy mogą zanotować wzrost o 27,2 mln podróżnych wobec 149,4 mln pasażerów przewiezionych w ubiegłym roku.

Eksperci nie są zdziwieni tym, że region Azji i Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu będzie miał największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego. Rządy tych krajów widzą korzyści, jakie daje gospodarce branża lotnicza. Potencjał rozwoju mają też kraje afrykańskie i państwa Ameryki Łacińskiej.

"Aby czerpać korzyści, rządy tych państwa muszą jednak zmienić podejście do lotnictwa, które nie może być kojarzone z luksusem, ale siłą napędową gospodarki" - powiedział cytowany w komunikacie IATA szef tej organizacji Tony Tyler. Przypomniał, że branża lotnicza zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy na świecie.

IATA zrzesza 240 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IATA: do 2017 roku linie lotnicze przewiozą 3,9 mld pasażerów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!