Indyjska armia zainteresowana zakupami broni w Polsce

Indyjska armia zainteresowana zakupami broni w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przebywający w Polsce dowódca wojsk lądowych Indii, członek Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych tego państwa gen. Depak Kapoor obejrzał broń i wyposażenie, o którego sprzedaż do Indii stara się Bumar.

Po niedawnych targach zbrojeniowych w Indiach zarysowały się perspektywy umów wartych ponad miliard dolarów w ciągu trzech lat, z tego kontrakty za pół miliarda mogłyby zostać podpisane w tym roku.

Indie od lat kupują w Polsce m.in. wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3, są też zainteresowane systemami minowania narzutowego Kroton, samobieżnym zestawami przeciwlotniczymi Loara, samobieżną haubicą 155 mm Krab, wyposażeniem optoelektronicznym jak noktowizory i systemami automatyzacji dowodzenia.

- Sprzęt, który oferujemy, jest używany w polskim wojsku. Prezentowane tu egzemplarze ściągnęliśmy z poligonu, a ze strony indyjskiej mamy delegację praktyków - powiedział przewodniczący rady nadzorczej i p.o. prezes Bumaru Józef Nawolski. - Krab jest nowoczesny i polecałbym go każdemu, kto ma na to pieniądze - powiedział o produkowanej przez Hutę Stalowa Wola haubicy, której wieża została zbudowana na licencji BAE Systems.

Nawolski zaznaczył, że opiewający na 1,2 mld dolarów pakiet dla Indii to na razie "protokół rozpoczynający cykl negocjacyjny", ale po obu stronach jest wola szybkiego podpisania kontraktu. Podkreślił znaczenie negocjowanych kontraktów dla takich zakładów jak Bumar Łabędy, gdzie dobiega końca produkcja w ramach już zawartych umów.

-Byłby to duży zastrzyk finansowy dla Bumaru. Indie to chłonny rynek, a dotychczasowa ocena naszej broni jest pozytywna - powiedział wiceminister skarbu Krzysztof Łaszkiewicz. Zapewnił, że resort będzie wspomagać starania Bumaru, a wyrazem dotychczasowego wsparcia jest decyzja o konsolidacji Grupy Bumar i włączeniu w jej skład kolejnych zakładów zbrojeniowych.

-To szansa także dla firm spoza Bumaru. Zdobycie kontraktów miałoby też inny wymiar - pieniądze z eksportu mogłyby zasilić programy badawczo-rozwojowe - zwrócił uwagę redaktor naczelny miesięcznika "Raport" Grzegorz Hołdanowicz. - Indie to rynek duży, ale i trudny. Oczekują współpracy i przeniesienia części produkcji do ich zakładów - zauważył.

Gen. Kapoor przebywa w Polsce na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora, z którym rozmawiał w poniedziałek w Warszawie m.in. o dalszej współpracy wojskowej. Indyjska delegacja odwiedziła też Dowództwo Wojsk Lądowych i Akademię Obrony Narodowej. We wtorek złoży wizytę w 16. batalionie desantowo-szturmowym w Krakowie.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indyjska armia zainteresowana zakupami broni w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!