XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwestor apeluje do prezydenta Kielc o porozumienie ws. rozbudowy dworca

Inwestor apeluje do prezydenta Kielc o porozumienie ws. rozbudowy dworca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka PKS2 z Warszawy apeluje do prezydenta Kielc o porozumienie w sprawie rozbudowy dworca autobusowego w centrum miasta. Kieleckie władze nie zgadzają się z przedstawioną przez inwestora wizją przebudowy obiektu.

W marcu spółka Polska Komunikacja Samochodowa 2 jako jedyny podmiot wzięła udział w aukcji należącego do Skarbu Państwa przedsiębiorstwa PKS Kielce. Do finalizacji transakcji ma dojść w najbliższy piątek. Za 9,8 mln zł spółka kupi część przewozową kieleckiego PKS oraz dworzec autobusowy z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia.

Inwestor planuje przebudowę obiektu i stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z nieruchomościami komercyjnymi. Zdaniem pełnomocniczki zarządu PKS2 Ewy Zurman, tylko taki plan zapewnia opłacalność przedsięwzięcia zarówno dla inwestora, jak i dla miasta. PKS2 przedstawiło już wizualizacje centrum komunikacyjnego. Wynika z nich, że obecna kopuła dworca zostanie obudowana budynkami komercyjnymi. Projekt zakłada także zmianę organizacji ruchu na terenie dworca.

Dworzec PKS, nazywany też "kieleckim UFO" lub "spodkiem", jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Kielcach. Został wybudowany na planie koła w formie rotundy przykrytej kopułą z półkolistymi świetlikami. Ruch autobusów zaplanowano w ruchu okrężnym wokół dworca. Wzdłuż jego obwodu rozmieszczono stanowiska odjazdowe.

Zdaniem inwestora, zachowanie takiej organizacji ruchu jest niemożliwe. "Proponujemy dużo lepsze i wygodniejsze dla podróżnych stanowiska autobusowe" - wyjaśniła Zurman w poniedziałek na konferencji prasowej. "Będziemy z determinacją szukać wspólnej drogi do realizacji ponadregionalnego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele PKS2.

Wcześniej inwestor apelował o poparcie i pomoc w rozmowach z miastem do ordynariusza diecezji kieleckiej bpa Kazimierza Ryczana.

Z koncepcją inwestora nie zgadza się miasto. Według planów zagospodarowania terenu wokół dworca, które obecnie znajdują się w fazie konsultacji społecznych, budynek ma zostać zachowany w obecnej formie, z utrzymaniem dotychczasowego ruchu kołowego. Według dyrektora biura planowania przestrzennego Urzędu Miasta Kielce Artura Hajdorowicza, wybudowany w czasach PRL-u dworzec jest bardzo funkcjonalny i dlatego nie powinien być przebudowywany. Obiekt znajduje się w gminnym rejestrze zabytków.

W rozmowie z PAP Hajdorowicz zaznaczył, że plany zagospodarowania tego terenu autorstwa miejskich urbanistów są "wyłożone do publicznego wglądu". Uwagi w tej sprawie można składać do końca maja. Zakładają one zachowanie dworca w obecnej formie, z ruchem okrężnym. Ewentualne nieruchomości komercyjne mogłyby powstać na zapleczu dworca. "Decyzje będą podejmowane po zakończeniu debaty publicznej, w czerwcu. (...) To kwestia procedur, a nie dogadywania się z inwestorem" - dodał.

Inwestor zapewnił w oświadczeniu, że "projekt został starannie skalkulowany pod względem ekonomicznym tak, aby utrzymać dotychczasowe miejsca pracy, a w przyszłości stworzyć nowe, natomiast miastu zapewnić wpływy z podatków zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich". Przedstawicielom PKS2 udało się już przekonać do swoich racji pracowników kieleckiego przewoźnika. "Boimy się o swoje miejsca pracy, dlatego apelujemy do prezydenta Lubawskiego o porozumienie z inwestorem" - powiedział przewodniczący komisji zakładowej związku Sierpień'80 Bogdan Nogalski.

Problem rozbieżności między wizją inwestora a planami miejskich urbanistów będzie przedmiotem środowego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Kielecki PKS S.A. jest w stanie likwidacji od listopada 2010 roku. W 2011 roku słowacki inwestor chciał kupić dworzec i tereny, na których znajduje się budynek za 19,5 mln zł. Umowa została zerwana we wrześniu ub. roku, gdy pojawiły się problemy z uregulowaniem spraw własnościowych działek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestor apeluje do prezydenta Kielc o porozumienie ws. rozbudowy dworca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!