Iran chce uzyskać korytarz lądowy do Morza Śródziemnego

Iran chce uzyskać korytarz lądowy do Morza Śródziemnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspierani przez Iran bojownicy w środkowej Syrii posuwają się na wschód, przez co rosną szanse Teheranu na uzyskanie korytarza lądowego przez Irak i Syrię do Morza Śródziemnego, a tym samym łatwego dostępu do sojuszników w regionie - pisze w środę agencja AP.

Taki korytarz byłby dla Iranu największą nagrodą za zbrojne zaangażowanie w syryjską wojnę domową. Ułatwiłby nie tylko ruch wspieranych przez Teheran bojowników między Iranem, Irakiem, Syrią i Libanem, ale też transport broni dla reżimu syryjskiego i Hezbollahu, libańskiego ugrupowania szyickiego i głównego sprzymierzeńca Iranu - ocenia Associated Press. Korytarz ten zapewniłby też Iranowi bardzo lukratywną pozycję w planowanej odbudowie w Iraku i Syrii - dodaje.

Irańscy sojusznicy - m.in. libański Hezbollah, afgański Fatimijun czy irackie Nudżbaa i Kataeb - w ostatnich miesiącach sukcesywnie odbierali terytorium dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), posuwając się w kierunku syryjsko-irackiej granicy z dwóch stron - na wschód, z pustynnych regionów środkowej Syrii, oraz na zachód w Iraku. Obecnie kierują się na trzy odcinki tej granicy.

Sprzymierzona z Iranem armia syryjska i proirańskie milicje już spotkały się w jednym miejscu na granicy Iraku i Syrii, jednak jest to teren zbyt niebezpieczny, by można go było wykorzystać jako korytarz lądowy. Ponadto syryjskie siły dotarły do granicy w innym miejscu już w czerwcu, ale od strony irackiej teren jest w dużym stopniu wciąż kontrolowany przez IS.

W Iraku wspierane przez Teheran szyickie milicje zdobywają kolejne obszary na zdominowanych przez ludność sunnicką terenach przy granicy z Syrią. Bojownicy tych ugrupowań uczestniczą też w bitwie o wyzwolenie z rąk dżihadystów z IS miasta Tal Afar, gdzie zwycięstwo dałoby kontrolę nad pobliskim pograniczem, a ponadto są obecni w sąsiadującej z Syrią prowincji Al-Anbar.

Możliwość utworzenia przez Iran i jego sojuszników lądowej arterii komunikacyjnej w regionie to powód do obaw dla krajów sunnickich na Bliskim Wschodzie oraz Izraela, wroga zarówno Iranu, jak i Hezbollahu. To także wyzwanie dla administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, która zapowiedziała, że będzie dążyła do ograniczenia rosnących wpływów Teheranu w regionie - podkreśla agencja AP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Iran chce uzyskać korytarz lądowy do Morza Śródziemnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!