XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jest porozumienie ws. wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej

Jest porozumienie ws. wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili zasady utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która ma wzmocnić ochronę unijnych granic. To odpowiedź UE na kryzys migracyjny.

Według Komisji Europejskiej Agencja UE ds. Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, powstająca na bazie istniejącej agencji Frontex z siedzibą w Warszawie, zacznie działać jeszcze tego lata. Porozumienie w tej sprawie wypracowano w ciągu zaledwie pół roku od czasu przedstawienia propozycji przez Komisję Europejską. "To pokazuje, że UE jest w stanie działać szybko i zdecydowanie, by stawić czoła wspólnym wyzwaniom" - oświadczył w środę szef KE Jean-Claude Juncker.

Unijny plan przewiduje, że kraje członkowskie zachowają pełną suwerenność w ochronie swoich granic. Jednak w przypadku problemów, np. w sytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów, uzyskają wsparcie europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która będzie mogła być rozmieszczana na odcinkach zewnętrznej granicy UE.

Unijna Agencja ds. Straży Granicznej i Przybrzeżnej ma obserwować sytuację na zewnętrznych granicach UE. Będzie ona stale dysponować korpusem 1500 funkcjonariuszy, których udostępnią na jej potrzeby kraje członkowskie. Będzie mogła dokonywać zakupu sprzętu, a także korzystać ze sprzętu zapewnionego przez państwa unijne. Funkcjonariusze agencji mają być rozmieszczani na problematycznym odcinku unijnej granicy w ciągu 10 dni od uzgodnienia planu operacyjnego.

Ostateczną decyzję o rozmieszczeniu wspólnej straży granicznej podejmować mają kraje UE kwalifikowaną większością głosów. Interwencja taka będzie możliwa, jeżeli kraj członkowski nie przestrzega zaleceń w sprawie ochrony granicy, albo gdy znaczny napływ migrantów zagraża funkcjonowaniu strefy Schengen. Zanim korpus zostanie rozmieszczony, państwo goszczące i nowa agencja będą musiały uzgodnić plan operacyjny.

Jeżeli kraj członkowski, który ma problemy z ochroną granic, odmówi współpracy z agencją, to pozostałe państwa będą mogły podjąć decyzję o tymczasowym przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej w UE.

Unijna agencja ma też pomagać krajom w organizowaniu i przeprowadzaniu operacji odsyłania nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia.

We wtorek porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej zatwierdzili ambasadorowie państw UE. Na początku lipca będzie nad nim głosować Parlament Europejski. (
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest porozumienie ws. wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!