Katar zwrócił się do ONZ z wnioskiem o odblokowanie dróg powietrznych

Katar zwrócił się do ONZ z wnioskiem o odblokowanie dróg powietrznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister transportu Kataru zwrócił się do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) z wnioskiem o wydanie decyzji o odblokowaniu przestrzeni powietrznej nad Zatoką Perską dla swego lotnictwa. Posiedzenie ICAO w tej sprawie odbędzie się 30 czerwca.

Minister transportu Kataru, Dżasim Saif Ahmad as-Sulati wyjaśnił w piątek, że emirat z jednej strony chciałby, aby Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego otwarła dla jego kraju więcej korytarzy nad Zatoką Perską, a także - by wydała decyzje wiążące dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich o odblokowaniu tras zamkniętych dla lotnictwa katarskiego w jego przestrzeni powietrznej w związku z decyzją o zerwaniu stosunków między tymi krajami.

Ahmad as-Sulati poinformował, że specjalne posiedzenie ICAO w tej sprawie odbędzie się w piątek 30 czerwca. Strony będą mogły na nim przedstawić swoje stanowisko.

Arabia Saudyjska, ZEA, Egipt i Bahrajn zerwały 5 czerwca stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżając ten kraj o wspieranie terroryzmu, wywoływanie zamętu w regionie oraz zabieganie o względy Iranu. Katar zaprzecza jakimkolwiek związkom z terroryzmem.

Zgodnie z decyzją czterech państw o zerwaniu stosunków, wszelkie połączenia lotnicze, morskie i drogowe między nimi a Katarem zostały zablokowane. Oznacza to w praktyce, że przestrzeń powietrzna jest dla emiratu praktycznie niedostępna - wskazuje agencja Reutera.

Sankcje przerwały główne trasy importu towarów do Kataru przez granicę lądową z Arabią Saudyjską i porty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dzięki wykorzystaniu tras alternatywnych nie doszło jednak do gospodarczego załamania, a władze Kataru deklarują, że dzięki znacznym rezerwom finansowym sprosta on wszelkim wyzwaniom.

W piątek cztery państwa arabskie przedstawiły władzom Kataru 13-punktowe ultimatum. Spełnienie żądań, wśród których figuruje m.in. zamknięcie telewizji Al-Dżazira i rozluźnienie relacji z Iranem, a także zamknięcia tureckiej bazy wojskowej w Katarze oraz wydania wszystkich wskazanych terrorystów znajdujących się na katarskim terytorium - mogłoby doprowadzić do poprawy relacji, ale w ocenie katarskich władz żądania czterech państw "nie są realistyczne".

Katarska dyplomacja pracuje nad oficjalną odpowiedzią na ultimatum - zapewnił w sobotę szef rządowego centrum komunikacji Kataru szejk Saif Al-Thani.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katar zwrócił się do ONZ z wnioskiem o odblokowanie dróg powietrznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!